Pomoc dla Start-up, czyli na co mogą liczyć przedsiębiorcy rozpoczynający działalność

 Pomoc dla Start-up, czyli na co mogą liczyć przedsiębiorcy rozpoczynający działalność
Osoby, które mają pomysł na własny biznes często napotykają na problem związany z brakiem kapitału lub doświadczenia w prowadzeniu własnej działalności. Mogą oni liczyć na pomoc inkubatorów przedsiębiorczości. Rozpoczynający działalność przedsiębiorca może także skorzystać z preferencyjnych rozwiązań podatkowych.

Mikroklimat dla nowych

Inkubator przedsiębiorczości, tak jak wszystkie inne inkubatory, ma za zadanie stworzenie specjalnych warunków, umożliwiających rozwój. Aby biznes mógł rozwinąć skrzydła, działająca w początkowym okresie opieka pozwala ominąć problemy związane z płynnością finansowa, inwestycjami czy pozyskaniem klientów.

Twórcami większości inkubatorów biznesowych są uczelnie wyższe, samorządy lub fundacje. Oferują one pomoc na przykład poprzez prowadzenie księgowości, udostępnianie przestrzeni biurowej, wraz z wyposażeniem, prowadzenie szkoleń czy doradztwo w sprawach prawnych i administracyjnych.

Inkubator przedsiębiorczości to także źródło kapitału początkowego. Wiele nowych firm ma problem z pozyskaniem pieniędzy na start. Problem z ustabilizowaniem sytuacji finansowej często uniemożliwia uzyskanie standardowej pożyczki, a nawet jeśli się to udaje banki oferują przeważnie niewielkie kwoty. Inkubatory są w stanie zaoferować początkującym przedsiębiorcom preferencyjne kredyty. Innym sposobem wsparcia finansowego jest także wniesienie kapitału do tworzonej spółki. Dzięki temu można ominąć problemy związane kapitałem w początkowym okresie działania firmy.

Handicap podatkowy

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność mogą skorzystać z rozwiązań podatkowych, które ułatwią start ich biznesowi. Możliwe jest uzyskanie przez nowego przedsiębiorcę zwolnienia podmiotowego. Oznacz to, że jeśli wartość sprzedaży opodatkowanej w roku podatkowym nie przekracza 150 000 zł, nie musi on rozliczać VAT-u.

Dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się jednak rozliczać podatek VAT istnieje także rozwiązanie, które wspiera nowopowstały biznes. Fiskus pozwala nowym firmom rozliczać ten podatek kwartalnie. Dzięki temu można przesunąć w czasie konieczność rozliczenia się ze „skarbówką”. Kwartalnie może być również rozliczany podatek dochodowy PIT. Przedsiębiorca decydujący się na taką formę musi jednak pamiętać o pisemnym poinformowaniu o tym właściwego Urzędu Skarbowego.

Źródła

Inkubatory przedsiębiorczości dla start-upów na eGospodarka.pl

Start-upy mogą liczyć na preferencje podatkowe na Money.pl