Polskie firmy obowiązkowo z numerem GTIN

 Polskie firmy obowiązkowo z numerem GTIN
Od 14 lutego 2017 roku Polska należeć będzie do międzynarodowego projektu, uruchomionego przez Google, w którym firmy prezentujące swoje produkty oraz pliki produktowe w Google Shopping mają obowiązek znakowania ich numerem GTIN. Chcąc uczestniczyć w przedsięwzięciu Google Shopping, polscy dostawcy będą musieli opisać swoje produkty tym właśnie numerem. Warto o tym pamiętać i zrobić to zawczasu, by nie okazało się, że jest już za późno.

Numer GTIN, w rozwinięciu Globalny Numer Jednostki Handlowej (ang. Global Trade Item Number ) to unikatowy numer znakowania towaru kodem kreskowym. Wprowadziła go w życie GS1, międzynarodowa organizacja o charakterze non-profit, zajmująca się standaryzacją w obszarze zarządzania łańcuchem dostaw oraz zarządzania popytem. GS1 ściśle współpracuje z Google w ramach umowy partnerskiej, zgodnie z którą opracowano standard opisu produktów na potrzeby Internetu. Numer GTIN jest wykorzystywany przez algorytmy Google od ponad czterech lat, zapewniając unikalną identyfikację produktu na skalę światową.

Numery GTIN stanowią najbardziej powszechną na świecie metodę identyfikacji produktów, umożliwiającą pełną, niepowtarzalną i unikatową identyfikację towaru, dzięki czemu można szybko i bez problemów odnaleźć go w bazie danych, ustalić jego cenę, ewidencję sprzedaży, potwierdzić dostawę lub zidentyfikować zamówienie.

Niezaprzeczalnie, numer GTIN jest ogromnym ułatwieniem dla pracowników i użytkowników Google Shopping . Oznaczenie towaru tym numerem pozwala przede wszystkim na poznanie, w szybkim czasie, wszystkich, niezbędnych cech produktu. Mając te dane można z kolei przygotować wartościowy i zgodny z prawdą opis produktu, który ułatwia użytkownikom dokonywanie zakupu. Co więcej, odpowiednio oznakowany towar może być również lepiej zareklamowany, co zwiększa szanse na dotarcie z ofertą produktu do konkretnych odbiorców, którzy akurat takiego towaru potrzebują.

Jeszcze jedna zaleta oznakowania towaru numerem GTIN, to jego większa widoczność w serwisach on-line. Nie każdy e-sprzedawca zdaje sobie sprawę, że GTIN jest wymagany przez takie wyszukiwarki i serwisy aukcyjne, jak eBay, Amazon, iTunes i oczywiście Google. Użycie numeru GTIN jest dodatkowo premiowane w wynikach wyszukiwania, przez co produkt jest lepiej widoczny dla odbiorców, zdecydowanie wzrasta również współczynnik konwersji sprzedawcy. Innymi słowy, wykorzystanie numeru GTIN do opisu swojego produktu zwiększa współczynnik „klikalności”, jednocześnie obniżając współczynnik odrzuceń. Ponadto, możliwy jest również większy zwrot nakładów na reklamę, a samo pozycjonowanie w wyszukiwarkach staje się skuteczniejsze.

Źródło

logistyka.net.pl