Polskie firmy nie płacą faktur na czas

 Polskie firmy nie płacą faktur na czas
Polskie firmy nagminnie nie płacą faktur na czas. Tak wynika z danych wywiadowni gospodarczej Bisnode, która przeanalizowała sytuację w 15 krajach Starego Kontynentu. W 2013 r. tylko co trzecią fakturę zapłacono w terminie.

W 2013 r. aż 69,5 proc. faktur zostało w Polsce zapłaconych z poślizgiem - gorszy wynik zanotowały tylko Wielka Brytania i Portugalia. Najbardziej zdyscyplinowane firmy działają w Danii - w tym kraju aż 87 proc. faktur płaconych jest w terminie, a tylko 12,2 proc. z opóźnieniem do 30 dni. Bolączką polskich przedsiębiorców jest nie tylko nie płacenie w terminie, lecz także długi czas przetrzymywania faktur. Najgorszymi płatnikami są firmy z sektora rolniczego, transportu i sprzedaży detalicznej. Dane uwidaczniają także patologię z wstrzymaniem płatności ponad 120 dni. Pod tym względem najgorzej wypadają polskie przedsiębiorstwa z sektora transportu, górnictwa oraz branży budowlanej.

Efekt domina

Problemy z płatnościami mają firmy niezależnie od wielkości - terminowo regulowało je w 2013 r. 30,3 proc: mikro, 30 proc. małych, 32,6 proc. średnich oraz 31,6 proc. dużych. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się w pogarszającej się koniunkturze i znacznie mniejszych od oczekiwań liczbie zleceń ze strony sektora publicznego, co zmusza firmy szczególnie te budowlane do konkurowania ceną w postępowaniach przetargowych. Część firm przyjmowała warunki przetargowe, mimo że były trudne do spełnienia i teraz mają problemy z płynnością i kłopoty z zatorami. Uwidocznił się efekt domina. Firma, która nie płaci na czas ciągnie w dół swoich kontrahentów.

Źródło

tvn24bis.pl

wgospodarce.pl