Polskie firmy coraz częściej stawiają na jakość

 Polskie firmy coraz częściej stawiają na jakość
„Jakość jest najlepszą gwarancją wierności klientów, najsilniejszą obroną przed konkurencją i jedyną drogą do trwałego rozwoju i wzrostu dochodów” – mówi Jack Welch, dyrektor generalny amerykańskiego koncernu General Electric. Podobnego zdania jest wielu polskich przedsiębiorców. Zdobycie certyfikatów jakości to jeden z najważniejszych kroków na drodze do rozwoju firmy.

Polskie firmy zaczęły masowo ubiegać się o certyfikaty jakości po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Było to związane z chęcią nawiązania kontaktów biznesowych z firmami z zagranicy. Wiele przedsiębiorstw wdrożyło system zarządzania jakością i co jakiś czas odnawia certyfikację. - Aplikacji związanych z odnowieniem dokumentu jest mniej więcej trzykrotnie więcej niż nowych certyfikacji – ocenia Milena Zielińska, kierownik ds. rozwoju certyfikacji wyrobów w TÜV Rheinland Polska, firmie przyznającej certyfikaty zarządzania jakością.

Wysokie standardy – wzrost prestiżu i wiarygodności

Wprowadzenie skutecznej polityki zarządzania jakością nie tylko korzystnie wpływa na pracę ludzi, ale rośnie też wiarygodność przedsiębiorstwa w oczach całego otoczenia biznesowego tzn. zarówno odbiorców oferowanego produktu, jak i partnerów biznesowych. ‒ Certyfikacja porządkuje organizację, poprawia relacje biznesowe w całym łańcuchu dostaw. – twierdzi Milena Zielińska. Dbanie o wysokie standardy jakości jest szczególnie ważne dla firm produkcyjnych, które muszą zainwestować w nowe urządzenia. Często by w ogóle startować w przetargach publicznych lub walczyć o zamówienia od dużych firm prywatnych, spółki muszą wykazać się certyfikatami zarządzania jakością. Poza tym specjaliści przekonują, że rozpatrywanie braku rentowności przedsiębiorstwa nie uwzględniając jakości jest działaniem bezcelowym.

Wysoka jakość – gwarancja udanej współpracy

Certyfikacja systemu zarządzania jakością poprawia konkurencyjność i relacje biznesowe. Wzrasta wiarygodność przedsiębiorstwa, co jest niezwykle istotne dla firm ceniących przewidywalność relacji biznesowych.Jednak rosnąca liczba certyfikatów jakości ma również drugie oblicze – są nimi certyfikaty zdobywane jedynie dla dokumentu, który można pokazać kontrahentom, powiesić w gabinecie prezesa czy umieścić na firmowej witrynie internetowej. W takich firmach proces zdobycia certyfikatu to tylko konieczny koszt i dobrze przygotowana dokumentacja, za która nie idą żadne zmiany. Tajemnica poliszynela jest w której firmie i za ile można kupić certyfikat.

Źródło

manager.nf.pl

manager.nf.pl