„Polskie Miasta Przyszłości” czyli Internet rzeczy wkracza do gry coraz bardziej

 „Polskie Miasta Przyszłości” czyli Internet rzeczy wkracza do gry coraz bardziej
Nowoczesne technologie coraz silniej ingerują w nasze codzienne życie. Młodsze pokolenia niemalże nie mogą wyobrazić sobie życia bez smartfonów i wszechobecnych aplikacji, które mają uczynić codzienne obowiązki mniej absorbującymi. A gdyby tak wdrożyć nowoczesne rozwiązania w życie miast? Powstałyby „inteligentne miasta”, czyli tzw. "smart cities" , w których efektywnie wykorzystuje się przestrzeń miejską, odpowiednio zarządza się surowcami itd. Nie jest to oczywiście żadna futurystyczna wizja, takie miasta już istnieją i prężnie się rozwijają. Wszystko dzięki nowoczesnym technologiom z zakresu Internetu rzeczy, które wykorzystują dostęp do sieci, gromadząc niezliczoną ilość danych.

Rosnąca gęstość zaludnienia w dużych ośrodkach miejskich sprawia, że konieczne jest poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym da się zapanować nad potrzebami tak ogromnej rzeszą ludzi. Wszystkim im należy udostępnić przestrzeń do życia, ale i odpowiednie warunki. Pomóc w tym mają wszechobecne czujniki, których zastosowanie jest ogromne, począwszy od informowania gdzie i kiedy należy opróżnić pojemniki na śmieci, poprzez zarządzanie płynnością ruchu na coraz bardziej zatłoczonych ulicach, kończąc na pomiarach czystości powietrza w określonych dzielnicach i osiedlach. „Wiemy, że nowe technologie nie rozwiążą wszystkich problemów i nie powinniśmy tego od nich oczekiwać. Jednak odpowiednio zastosowane rozwiązania technologiczne mogą pomóc zaspokoić najbardziej palące potrzeby, oferując trwałą poprawę jakości życia, większy dobrobyt i wyższą wydajność.” – mówi prezes zarządu Schneider Electric. To słuszna uwaga, należy bowiem pamiętać, że wszystkie te systemy należy odpowiednio obsługiwać, aby skutecznie spełniały swoją rolę.

Także i w Polsce wdrażane są nowoczesne rozwiązania z zakresu smart cities. W naszym kraju koncepcja „inteligentnych miast” realizowana jest przez konsorcjum firm zrzeszonych w ramach projektu „Polskie Miasta Przyszłości”. Otwarta platforma rozwiązań dla miast oferuje komplementarne wobec siebie rozwiązania w trzech kluczowych obszarach smart cities, czyli: bezpieczeństwo, transport, komunikacja; edukacja; kontakt z mieszkańcem. Najczęściej wykorzystywane w polskich miastach rozwiązania z zakresu smart city to monitoring wizyjny, ogólnodostępne strefy wi-fi i inwestycje związane z obszarem budownictwa.

Źródło

logistyka.net.pl