Polski biznes przenosi się do Czech

 Polski biznes przenosi się do Czech
Niższe podatki i chłonny rynek zbytu sprawiają, że polscy przedsiębiorcy coraz chętniej zakładają firmy w Czechach. Sukcesy u naszych południowych sąsiadów odnoszą nie tylko wielkie polskie przedsiębiorstwa, ale też małe firmy.

Przykładem polskiej firmy, która z powodzeniem rozwija działalność na terenie Czech jest LPP będąca właścicielem m. in. sieci sklepów Reserved, House, Cropp czy Mohito. Ekspansja do Czech to jednak nie tylko wielkie firmy i korporacje. Równie intensywnie czeski rynek zdobywają firmy sektora MŚP. Przykładem jest łódzka firma ALTEZA, zajmująca się produkcją i montażem innowacyjnych sufitów napinanych.

Dlaczego do Czech?

Polski kapitał najbardziej przyciągają niskie stawki podatku dochodowego: 15 proc. (osoby fizyczne) i 19 proc. (osoby prawne). Zachęcają również stawki podatku VAT: 20 proc. (przy wyższej kwocie zwolnienia od tego podatku). Dochodzą do tego jeszcze: niższy podatek od dywidend (15 proc.) oraz korzystne zasady obliczania podstawy opodatkowania (np. zwolnienie przychodów z działań proekologicznych), czy też odliczeń (np. 100 proc. wydatków na badania i rozwój).

Wnioski

Oprócz oczywistych wniosków dla przedsiębiorców i menedżerów, że warto rozważyć opłacalność przeniesienia się za południową granice, można wyciągnąć trzy dotyczące gospodarki w skali makro. Przykład sąsiadów pokazuje, jak rozsądnie przyciągać inwestycje, prowadzić działania ekologiczne i zwiększać innowacyjność. W porównaniu do dotacji zwolnienia podatkowe są znacznie lepszą zachętą, a ponadto gwarantują rozsądniejsze wydawanie środków publicznych przeznaczonych na dany cel.

Źródło

biznes.pl

msp.money.pl