Polska rośnie w siłę na mapach międzynarodowego transportu kontenerowego i kolejowego

 Polska rośnie w siłę na mapach międzynarodowego transportu kontenerowego i kolejowego
Polska znajduję się na drugiej pozycji w Europie, tuż za Niemcami, jeżeli chodzi o towarowy transport kolejowy. Zapotrzebowanie na tego typu usługi z roku na rok wzrasta, dlatego też coraz bardziej widoczne są w kraju inwestycje, mające na celu zwiększenie przepustowości najważniejszych punktów logistycznych. Jednym z nich jest zdecydowanie port w Gdańsku, do którego coraz częściej zawijają największe kontenerowce świata.

Port Gdańsk jest obecnie jednym z najważniejszych punktów logistycznych w kontekście towarowego transportu kolejowego w kraju. Każdego roku przewozi się tędy miliony ton ładunków, z czego aż 20% transportowanych jest właśnie koleją. W związku z planowanym potrojeniem wolumenu towarowego konieczne jest zwiększenie przepustowości portu. Stąd też nowe inwestycje modernizacyjne, warte ponad 500 milionów złotych, które w najbliższych latach uczynią Gdańsk niekwestionowanym liderem logistyczno-transportowym w naszej części Europy.

Planowana inwestycja przewiduje budowę 12 kilometrów linii kolejowej, 24 obiekty inżynieryjne, w tym 10 mostów, 4 wiadukty i 10 przepustów. Największy, studwudziestoczterometrowy most nad Martwą Wisłą zwiększy przepustowość prawobrzeżnej części portu aż sześciokrotnie. Konieczne jest również zwiększenie przepustowości żeglugi morskiej na tym odcinku rzeki, co ma zagwarantować aż pięciokrotne poszerzenie szlaku wodnego w okolicach portu.

Zasadność tak wielkich inwestycji widoczna jest gołym okiem. Nie sposób bowiem nie zauważyć ponad trzystumetrowego, morskiego giganta, jakim jest MSC Asya, największy kontenerowiec, jaki w historii wpłynął do sąsiedniego portu w Gdyni. Tak wielkie jednostki zawijać będą do polskich portów coraz częściej, niezbędna jest więc odpowiednia do ich obsługi infrastruktura.

Cieszy zatem, że Polska coraz więcej znaczy na międzynarodowej mapie transportu, zarówno kolejowego, jak i morskiego. Obie gałęzie tej branży nierozerwalnie łączą się ze sobą, dlatego też konieczny jest ich równomierny rozwój.