Polska logistyka i jej przyszłość

 Polska logistyka i jej przyszłość
Polska branża logistyczna należy do jednej z największych w Europie. Krajowa flota składa się z około 200 tysięcy pojazdów, które kursują, zarówno na trasach krajowych, jak i europejskich. W ubiegłym roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego wydał 31,2 tys. licencji na międzynarodowy przewóz rzeczy. Co więcej, polskie firmy kurierskie należą również do czołówki europejskiej w kategorii ilości przewożonego towaru. Firmy te są też wysoce konkurencyjne w porównaniu z zagranicznymi partnerami, z uwagi na najlepszy stosunek jakości usług do wysokości ceny. Aby zachować tak dobrą pozycję na rynku europejskim należy jednak podążać za trendami i ciągle śledzić poczynania konkurencji. Co czeka polską branże logistyczną w najbliższych latach?

Bez wątpienia bardzo silny wpływ na intensywny rozwój polskiej branży logistycznej ma stabilna sytuacja gospodarcza kraju, dodatnie PKB, co wyróżnia Polskę na tle innych państw europejskich. Jednak, głównej przyczyny takiego stanu rzeczy należy upatrywać w intensywnym rozwoju rynku e-commerce, który jest motorem napędowym polskiej logistyki. „Sklepy internetowe bardzo szybko się rozwijają, powiększają swoją ofertę i zwiększają sprzedaż, w związku z tym potrzebują coraz większej powierzchni magazynowej u operatorów logistycznych” – twierdzi przedstawiciel jednej z polskich firm transportowych. Na rynku przetrwają te podmioty, które zdołają sprostać wymaganiom e-commerce. Potwierdzeniem powyższych słów są wyniki badań przeprowadzonych przez PwC – rynek KEP (przesyłki kurierskie, ekspresowe i pocztowe) w tym roku wzrośnie o 14%, osiągając wartość 5,1 mld zł.

Kolejnym wyzwaniem stającym przed polskimi firmami logistycznymi jest dostosowanie swojej oferty do Gospodarki cyfrowej (ang. Digital Economy). Mowa tu przede wszystkim o wszelkiego rodzaju aplikacjach mobilnych i internetowych, które mają na celu ułatwienie, przyspieszenie i uczynienie bardziej intuicyjnym całego procesu obiegu towarów. Klienci oczekują dostawy towaru nawet w kilka godzin od dokonania zamówienia, chcą też mieć na bieżąco dostęp do informacji o miejscu położenia przesyłki, a co więcej, oczekują możliwości zamawiania usługi transportowej z urządzeń mobilnych, o każdej porze dnia.Z powyższym wyzwaniem związane jest kolejne, a mianowicie skupienie się na robotyzacji i automatyzacji procesów logistycznych. Wprowadzanie innowacji jest warunkiem koniecznym, jeżeli operatorom logistycznym zależy na przetrwaniu.

Jeżeli polskie firmy transportowe, logistyczne i spedycyjne wezmą pod uwagę wymienione wyżej czynniki i potraktują je jako kluczowe do przetrwania wyzwania, mają szansę utrzymać dominującą pozycję na rynku europejskim przez kolejne lata. Zdaniem ekspertów „rynek rośnie i wciąż powinien się powiększać”, należy tylko wykorzystać płynącą z tego faktu szansę.

Źródło

portallogistyczny.com