Polska liderem rozwoju sektora usług dla biznesu

pixabay.com
pixabay.com
Wszechobecna automatyzacja dotarła również do sektora usług dla biznesu. Coraz więcej, zarówno prostych, jak i bardziej złożonych procesów księgowych jest realizowanych automatycznie, bez udziału człowieka. Jednak istnieją i takie obszary działalności finansowo-księgowej, które nie obejdą się bez wsparcia człowieka, profesjonalisty w swojej dziedzinie. Tacy ludzie bardzo często są pracownikami centrów usług wspólnych, których liczba w Polsce w szybkim tempie przybywa.

Centra usług wspólnych specjalizują się w świadczeniu usług księgowych i finansowo-księgowych. Wiele z tych procesów jest powtarzalnych, dlatego też często ich wykonywanie przekazywane jest maszynom, komputerom ze specjalistycznym oprogramowaniem, które z powodzeniem mogą zastąpić człowieka. Nie wszystkie działania można jednak powierzyć maszynom. Zastąpienie pracy ludzi nie będzie możliwe przy bardziej zaawansowanych usługach, które wymagają specjalistycznej wiedzy na temat lokalnego prawa czy podatków.

Jednym z przykładów zadań wykonywanych przez centra usług wspólnych, które wymagają udziału człowieka, jest tzw. compliance, czyli system zapewniania zgodności działań firmy z regulacjami i wymogami prawnymi. Z istoty tego obszaru zdaje sobie sprawę coraz więcej polskich przedsiębiorstw, dlatego też wyraźnie widoczny jest trend tworzenia specjalistycznych departamentów ds. compliance w strukturach firm. Wielu przedsiębiorców decyduje się również na przekazanie tego obszaru do centrów usług wspólnych, dzięki czemu nie mają już potrzeby utrzymywania specjalistów i tworzenia wewnętrznych departamentów.

Według danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL w połowie 2016 roku działało w Polsce już 936 centrów usług wspólnych. Branża rozwija się skokowo, a w ciągu kolejnych czterech lat zatrudnienie w sektorze BPO i SSC znajdzie nawet 300 tysięcy osób. Miasta takie jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań czy Katowice są siedzibą największych w Polsce centrów usług wspólnych, świadczących proste i zaawansowane usługi IT, księgowe i finansowe. Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem dynamiki rozwoju sektora usług dla biznesu. Tworzone w naszym kraju centra usług wspólnych są jednymi z bardziej profesjonalnych w Europie, a pracująca kadra jest doceniana i pożądana również za granicą.

Źródło

e-logistyka.pl