Polak na emeryturze

 Polak na emeryturze
Żyjemy coraz dłużej, musimy też więc dłużej pracować. Jednak w dzisiejszych czasach długi staż pracy niekoniecznie gwarantuje nam spokojną i dostatnią emeryturę. Wręcz przeciwnie, zmiany demograficzne w społeczeństwie mogą sprawić, że przyszli emeryci nie będą mieli z czego żyć. Ważne jest więc, aby samemu zacząć odkładać pieniądze na starość. Im wcześniej się tym zajmiemy, tym dla nas lepiej.

Aż 75% polskich emerytów nie jest zadowolonych ze swojego statusu życia – wynika z badania Grupy Ubezpieczeniowej Europa „Emerytura jest bliżej niż myślisz”. Świadczenia wypłacane przez państwo często nie wystarczają nawet na zaspokojenie najważniejszych potrzeb. Stąd też coraz więcej obywateli myśli o samodzielnym zabezpieczeniu swojej starości, nie czekając na prezent od państwa. Spośród aktualnie czynnych zawodowo Polaków, 30 % oszczędza już samodzielnie, podczas gdy wśród pokolenia naszych dziadków i rodziców myślało o tym zaledwie 15 % osób. Większość z nich twierdzi, że zwyczajnie nie było ich stać na oszczędzanie, bądź też nie mieli takich możliwości odkładania pieniędzy, jakie są dzisiaj.

Samodzielnemu oszczędzaniu służy tzw. trzeci filar, czyli wszelkie sposoby oszczędzania, poza ZUS-em i OFE. O własną, dostatnią emeryturę można zadbać na kilka sposobów. Są to przede wszystkim: Indywidualne Konta Emerytalne oraz Pracownicze Programy Emertytalne. Atrakcyjność tego typu programów z roku na rok rośnie. A dzieje się tak, ponieważ zainteresowanie samodzielnym oszczędzaniem na emeryturę w Polsce, wzrasta. Polacy obawiają się spełnienia czarnych scenariuszy, kiedy to na ich emerytury nie będzie komu pracować, dlatego wolimy ubezpieczać się już zawczasu. Niestety, jeżeli sytuacja demograficzna nie poprawi się w najbliższym czasie, obawy przyszłych emerytów mogą okazać się słuszne.