Poczta Polska wesprze cyfryzację Polski

poczta-polska.pl
poczta-polska.pl
Poczta Polska, jako największy operator usług pocztowych w regionie Europy Środkowej, weźmie aktywny udział w procesie cyfryzacji kraju. Podpisane w sierpniu tego roku porozumienie pomiędzy Pocztą Polską, Ministerstwem Cyfryzacji i Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa zakłada ścisłą współpracę tych podmiotów w zakresie rozwoju obszaru tzw. e-government. Udział narodowego operatora usług pocztowych w tym procesie, z uwagi na jego silną pozycję w kraju i powszechny dostęp do obywateli, wydaje się naturalnym procesem, który ma doprowadzić do znacznego przyspieszenia cyfryzacji kraju.

Cyfryzacja z Envelo

Poczta Polska, jako jedyna w kraju organizacja, może pochwalić się dostępem do wszystkich obywateli, przede wszystkim za pomocą dostępnych w każdej gminie placówek pocztowych. Jednak nie na tym ma opierać się wkład Poczty Polskiej w proces cyfryzacji. Zalążkiem zmian ma zostać Poczta Polska Usługi Cyfrowe (PUPC), czyli spółka z Grupy Poczty Polskiej, której zadaniem jest rozwój cyfrowych usług pocztowych, dostępnych dla klientów indywidualnych, firm oraz instytucji. Spółka istnieje od 2012 roku, a od 2013 roku funkcjonuje pod marką poczty przyszłości - Envelo. Jest to jedna z najnowocześniejszych w Polsce platform cyfrowych, której głównym zadaniem jest umieszczanie na niej usług publicznych przez instytucje państwowe i samorządowe. Envelo charakteryzuje się dużym stopniem elastyczności, dlatego też w łatwy sposób umożliwia adaptację do różnego rodzaju potrzeb. Aktualnie z jej usług korzysta kilkanaście tysięcy firm, przesyłając za pomocą platformy elektroniczne faktury, czy też całą korespondencję, rezygnując z formy papierowej. To jednak nie wszystkie możliwości, jakie daje Envelo. Docelowo, platforma ta ma umożliwić obywatelom wyrabianie wszelkich niezbędnych na co dzień dokumentów, jak dowód osobisty lub rejestracyjny, podczas wizyty w placówce pocztowej. Zintegrowanie usług kilku podmiotów w jednym miejscu to jeden z głównych aspektów cyfryzacji kraju, na co Poczta Polska, jak i inne organizacje kładą silny nacisk.

Strategia na najbliższe lata

Strategia, jaką Poczta Polska ma przedstawić w najbliższych miesiącach, w bardzo wyraźny sposób podkreśla rolę, jaką ten operator chce odegrać w procesie cyfryzacji kraju. Wynika to oczywiście z chęci sprostania wymogom i oczekiwaniom obywateli, którzy bardzo cenią sobie możliwość załatwiania wszelkich spraw bez wychodzenia z domu. Nie należy jednak zapominać, iż rynek tradycyjnych usług listowych regularnie się kurczy, dlatego też Poczta Polska jest zmuszona szukać nowych rynków, które pozwolą jej zapełnić powstające luki. Jednym z pomysłów jest obsługa rosnącego w zawrotnym tempie rynku e-commerce oraz usług KEP (kurierskich, ekspresowych i paczkowych). Rosnąca liczba sklepów internetowych oraz ich klientów musi być sprawnie obsługiwana, w czym chce się sprawdzić i od pewnego czasu sprawdza się Poczta Polska. Strategia narodowego operatora sięga jednak dalej niż tylko do granic Polski. Jednym z pomysłów jest także silne włączenie się w obsługę projektu Jedwabny Szlak 2.0 czyli strategicznej współpracy Państwa Środka z Europą w zakresie wymiany dóbr i usług. Polska ma szansę stać się kluczowym elementem tej współpracy, na czym zyskać może także Poczta.

Poczta Polska dla wszystkich

Proces cyfryzacji kraju z pewnością nie przebiega tak sprawnie, jak w państwach Europy Zachodniej. Należy jednak pamiętać o dużych różnicach w rozwoju społeczeństw i chociażby o fakcie, iż nawet 20% Polaków może nie mieć dostępu do Internetu. Inicjatywy proponowane przez takie podmioty jak Poczta Polska mogą znacznie przyspieszyć ten proces, nie zapominając jednocześnie o tych obywatelach, dla których to pocztowe okienko jest oknem na świat.

Zobacz też

Gospodarka API wyzwaniem i szansą

Chmura obliczeniowa w Polsce ma problemy

Gospodarka cyfrowa – czy Polska jest gotowa?

Chmura obliczeniowa w centrum zainteresowania

Źródło

tv.se.pl