Po co ryzykować?

W dzisiejszych czasach informacje latają bezwiednie wokół nas. Codziennie jesteśmy odbiorcamii nadawcami niezliczonych danych. Jednak jak chronić te najważniejsze?

Często się zdarza, że przychodzimy do biura i otrzymujemy różnego rodzaju dokumenty o zróżnicowanym stopniu poufności. Składujemy je na dyskach twardych komputerów, na kartach pamięci, płytach CD/DVD i – co najczęstsze – na papierze. Zdjęcia, filmy i dokumenty skumulowane w jednym miejscu mogą się okazać wielką gratką dla przestępców. Jest jednak kilka rad, które pomogą ustrzec nas przed wyciekiem najważniejszych dla nas danych.

  1. Niszcz stare dokumenty – przechowujesz stare faktury, korespondencje z wartościowymi danymi lub dane kont rodziny albo firmy? Zniszcz je wraz z początkiem nowego roku. Musi wejść to w krew, aby z początkiem stycznia robić porządki w papierach z ubiegłego roku. To zaoszczędzi wielu potencjalnych zagrożeń.
  2. Nośnik elektroniczny też dokument –płyty CD/DVD, pamięci USB, karty SIM to tylko niektóre z tych nośników, z których korzystamy najczęściej. Często myślimy, że formatowanie zniszczy wszystkie wcześniej zapisane dane. Profesjonalnemu złodziejowi wcale to nie przeszkodzi w odzyskaniu ich. Dlatego warto dokładnie je niszczyć, a dyski, telefony i tego typu urządzenia oddawać fachowcom na przemiał.
  3. Niszcz skutecznie –możesz zniszczyć dokumentacje za pomocą stworzonych do tego maszyn lub oddać je w ręce specjalistów. Zostanie pewność skuteczności.
  4. Skutecznie znaczy odpowiednim narzędziem –urządzenia niszczące najlepsze są, gdy po ich użyciu zostają ścinki. Im mniejsze, tym lepiej dla nas. Standardów jest dużo, ale - w przypadku dokumentów domowych – stopień P-3 lub P-4 będzie zalecany.


Więcej na: www.portal-ochrony.pl

Paweł Zwoliński, 26.02.2013