Planowanie czasu pracy

 Planowanie czasu pracy
Profesjonalne planowanie pracy w Polsce wciąż nie jest w pełni doceniane, podczas gdy w państwach takich Holandia istnieje nawet zawód, jak planista czasu pracy. Temat być może wydaje się dość oczywisty, każdy z nas przecież na co dzień planuje swoje zadania, układa je w logiczną całość, aby przebrnąć przez nie szybciej i sprawniej. Okazuje się jednak, że można w tym temacie zrobić o wiele więcej.

W polskich firmach nie przywiązuje się nadal zbyt dużej wagi do profesjonalnego zarządzania czasem. To duży błąd, źle rozplanowane obowiązki pracownicze mogą okazać się przyczyną wielu poważnych problemów w miejscu pracy, jak na przykład niezadowolenie załogi, zwolnienia lekarskie czy częste urlopy na żądanie. Wszystko to oczywiście wpływa negatywnie na efektywność pracowników i ich satysfakcję z pracy. Warto więc głębiej przyjrzeć się temu zagadnieniu, a być może nawet zainwestować w oprogramowanie do planowania czasu, które z pewnością pomoże właściwie dysponować zasobami ludzkimi.

W większości polskich firm dominuje planowanie czasem na kartkach papieru. O ile w małych, kilkuosobowych przedsiębiorstwach taka metoda może się sprawdzić, w średnich i dużych firmach będzie to już trudne do wykonania. Dlatego też na rynku dostępnych jest coraz więcej specjalnie przygotowanych programów do zarządzania czasem pracowników. Programy te umożliwiają planowanie za pomocą szablonów, kopiowanie grafików pomiędzy pracownikami, dopasowywanie planu do pożądanej obsady. A ponadto, na bieżąco monitorują, czy zaplanowany czas pracy jest zgodny z przepisami prawa, a także z funkcjonującymi wewnątrz organizacji regulaminami pracy.

Kolejną zaletą tego typu oprogramowania jest możliwość zarządzania urlopami i delegacjami, co jest szczególnie pomocne podczas sezonów urlopowych, kiedy to trudno zaplanować jest jakąkolwiek pracę z uwagi na brak potrzebnych pracowników. Programy do zarządzania czasem mogą być również pomocne do monitorowania spóźnień pracowników, bądź wyjść z pracy. Jeżeli tego typu praktyki są uciążliwe dla pracodawcy, warto zastanowić się nad wprowadzeniem odpowiedniego oprogramowania.

Decydując się na wybór oprogramowania do zarządzania czasem warto przeanalizować jego funkcjonalność i sprawdzić, czy poradzi ono sobie np. z różnego rodzaju wymiarami etatów, czy też z systemem wejść i wyjść. Te kwestie lepiej sprawdzić przed dokonaniem zakupu, by nie okazało się, że pieniądze zostały „wyrzucone w błoto”. Taki wydatek z pewnością jednak szybko się zwróci, zapewnienie efektywności wykorzystania czasu pracy pomoże firmie funkcjonować zdecydowanie bardziej wydajnie.

Źródło

nf.pl