Pięć błędów przy tworzeniu haseł internetowych

 Pięć błędów przy tworzeniu haseł internetowych
Bezpieczeństwo danych przechowywanych na komputerze zależy między innymi od tego, jak silnych haseł internetowych używamy. W jaki sposób konstruować hasła, by ustrzec się przed atakami hakerskimi? Trzeba wystrzegać się kilku błędów.

Zeszłoroczny atak hakerów na stronę serwisu internetowego kancelarii premiera pokazał, że nawet administratorom stron należących do najważniejszych instytucji państwowych zdarza się popełniać szkolne błędy w zabezpieczeniu danych dostępowych. Wykorzystany wówczas login admin oraz hasło admin1 to książkowy przykład tego, jak haseł nie tworzyć. Do pozostałych należą:

1. wykorzystywanie w hasłach informacji osobistych (imię, nazwisko, data urodzenia)

2. używanie tego samego hasła do wielu ważnych usług (konta bankowe, portale aukcyjne, e-mail)

3. wykorzystywanie prostych kombinacji cyfr lub pierwszych liter alfabetu (np. 12345, abc1234)

4. oparcie hasła na układzie liter na klawiaturze (np. qwerty)

5. zapisywanie haseł w przeglądarkach internetowych

Jak konstruować hasło internetowe?

Dobre hasło powinno być łatwe do zapamiętania, ale trudne do przypadkowego odgadnięcia. Może to być odpowiedź na pytanie: Jak brzmi tytuł naszego ulubionego filmu lub ulubionej książki? Specjaliści doradzają też wszelkiego rodzaju kombinacje z czcionką np. zmianę wielkości co drugiej litery w haśle. Można też usunąć z hasła samogłoski.

Silne hasło – bezpieczne dane

Stosowanie skutecznej ochrony antywirusowej oraz systematyczne aktualizacje oprogramowania chronią informacje zapisane na naszym komputerze. Żadne zabezpieczenia nie pomogą jednak, jeżeli sam użytkownik nie zapewni sprzętowi odpowiedniej szczelności. Bardzo ważne jest zatem tworzenie silnych haseł internetowych. Trzeba przy tym pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim, aby skutecznie unikać ataków ze strony cyberprzestępców zawsze logujmy się tylko z zabezpieczonych sieci WI-FI. Zanim wprowadzimy hasło, upewnijmy się, że korzystamy ze strony z szyfrowaniem SSL (co można poznać po symbolu kłódki w przeglądarce). Poza tym, nigdy nie używajmy takich samych haseł do konta banku, poczty prywatnej, firmowej czy mediów społecznościowych.

Źródła

msp.money.pl