Personal Branding a branża rekrutacyjna

 Personal Branding a branża rekrutacyjna
W Dolinie Krzemowej i krajach Europy Zachodniej wizerunek specjalistów ds. HR jest uznawany za podstawowy składnik sukcesu. Dobrze zbudowana marka osobista ma na celu przyciąganie kandydatów, jak i nowych klientów. Jakich narzędzi używać, by z sukcesem stworzyć markę rekrutera?

Świadome wykorzystanie personal brandingu może przyczynić się do zwiększenia swojej skuteczności zawodowej. Budować swoją markę mogą nie tylko politycy i dziennikarze, lecz także HR-owcy. Zagadnienie personal brandingu jest w Polsce jednym z najważniejszych, ale wciąż zaniedbywanym obszarem w branży rekrutacyjnej. Pojęcie rekrutera jako marki jest niczym innym niż wizerunkiem pracownika pracującego w sektorze zarządzania zasobami ludzkimi. Wiarygodność rekrutera objawiająca się w dobrze wykreowanym wizerunku przekłada się bowiem na wizerunek jego klientów – w oczach potencjalnych pracowników pośrednik firmy, czyli rekrutujący, jest jego ambasadorem.

Pracodawcy chętnie podchodzą do zagadnienia employer brandingu powierzając kwestie wizerunku pracodawcy odpowiednim agencjom marketingowym. Często zapominają jednak o wizerunku samego rekrutera, który można traktować jako jedno z marketingowych narzędzi. To prosty mechanizm – im bardziej wizerunek rekrutera odpowiada oczekiwaniom klientów, tym skuteczniej można ich pozyskać. Co więcej, odpowiednie wykorzystanie personal brandingu może przyczynić się do podniesienia prestiżu zawodu HR-owca.

Jarosław Adamkiewicz ze Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia mówi o marce rekrutera jako o młodym pojęciu na polskim rynku. I choć mówi się o niej od niedawna, rośnie świadomość potrzeby budowania wizerunku pracowników. Jak zatem ją budować? Ważna jest cierpliwość. Dobry, autentyczny wizerunek buduje się stopniowo. Personal branding w każdej branży jest procesem długofalowym. Istotne w jego budowaniu są kompetencje, doświadczenie, profesjonalizm, komunikacja w relacjach z różnymi grupami odbiorców i budowanie marki osobistej w mediach., czyli dbałość o profile w zawodowych mediach społecznościowych. O reputacji zawodowej zaświadczy także przyłączenie się do rozpoznawalnej organizacji branżowej.

Źródło

hrstandard.pl