PKN Orlen w projekcie Bioenergy 2020+

 PKN Orlen w projekcie Bioenergy 2020+
PKN Orlen to kolejna spółka, która będzie brać udział w austriackim projekcie badawczym BIOENERGY2020+. Do kampanii przystąpił też czeski Unipetrol, w którym Orlen posiada prawie 63% akcji. Razem będą sprawdzać możliwość łączenia biokomponentów z olejem napędowym produkowanym przez płocki koncern.

BIOENERGY 2020+ to centrum zajmujące się badaniami nad wykorzystaniem biomasy w sektorze energetycznym. Prace badawcze ze spółką Orlenu będą trwały 4 lata i obejmą m.in. produkcję wosków stałych oraz biowęglowodorów syntetycznych w procesie gazowania węgla. Projekt przewiduje również testy z zastosowania zaawansowanego biopaliwa na torze wyścigowym Pachfurth pod Wiedniem.

Udział PKN Orlen w tym projekcie pozwoli spółce na ocenę potencjalnych kierunków realizacji celów związanych z produkcją biopaliw oraz w zakresie emisji dwutlenku węgla w dalszej perspektywie. Spółka uważa, że wytwarzanie biopaliw w oparciu o technologie termiczne znajduje się w Polsce jeszcze na etapie badań laboratoryjnych. To jednak nie wyklucz możliwości pojawienia się takich paliw na rynku w niedalekiej przyszłości. W 2014 weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy mówiącej o biopaliwach, zgodnie z którą od 2020 roku mają one stanowić już 10% zużywanych w kraju paliw.

Te regulacje wpłyną na rynek paliw w Polsce. Priorytetem stanie się premiowanie paliwa wytwarzanego z odpadów i produktów nieżywnościowych. Obecnie najczęstszym dodatkiem do benzyny jest etanol, a do oleju – estry kwasów tłuszczowych FAME. Przepisy obejmą też biogazy czy węglowodory z biomasy.

Źródło

tvn24bis.pl