Płatności cykliczne receptą na zapominalskich klientów

 Płatności cykliczne receptą na zapominalskich klientów
Każdy, mniejszy czy większy przedsiębiorca, oferujący sprzedaż swoich produktów w Internecie doskonale wie, jakim problemem są nieregularne płatności, dokonywane przez klientów. Prowadząc tego rodzaju biznes jest się niejako skazanym na dobrą lub złą pamięć kontrahenta, który być może zapłaci za usługę w terminie, a może o konieczności dokonania zapłaty przypomni mu się dopiero za tydzień, bądź dwa. Tymczasem przedsiębiorca, który na nadmiar gotówki się nie skarży, z wytęsknieniem oczekuje pojawienia się przelewu. A przecież do regularnych zysków na koncie prowadzić może tylko jedno kliknięcie.

Coraz modniejszym rozwiązaniem stają się sklepy subskrypcyjne. Taka forma budowania relacji z klientem daje obopólne korzyści. Dla przedsiębiorcy jest to szansa na pogłębienie więzi z odbiorcami w sieci, natomiast klienci zyskują regularne przesyłki, zawierające ciekawe oferty, a nawet drobne prezenty, od których z czasem można się nawet uzależnić. Jednak to nie wszystko. Główną zaletą subskrypcji może być umiejętne wprowadzenie cyklicznych opłat, które automatycznie będą pobierane z konta klienta w chwili wysłania do niego subskrypcji. Jest to swojego rodzaju abonament, z tymże klient nie musi już zaprzątać sobie głowy dokonywaniem płatności. System płatniczy zajmie się tym sam.

Usługi abonamentowe od dawna stanowiły mocną pozycję w e-biznesie. Odkąd jednak do gry wkroczyły sklepy subskrypcyjne, zapotrzebowanie na płatności cykliczne wzrosło diametralnie. Dotychczas słowo abonament przeważnie kojarzyło się dość negatywnie z obowiązkiem uiszczenia opłaty za różnego rodzaju usługi. Teraz abonament ma szansę zmienić swoje oblicze, dzięki subskrypcji. Łącząc obowiązek zapłaty z otrzymaniem niespodzianki, upominku, można skutecznie grać na uczuciach swoich klientów, którzy widząc informację o nadejściu prezentu, zapominają o tym, że z ich konta została potrącona opłata za abonament.

Dla przedsiębiorcy takie działanie może przynieść jedynie korzyści. Po pierwsze, budowana jest silna więź z klientem, który dzięki otrzymywanym upominkom zupełnie zapomina o przykrym obowiązku dokonywania płatności. A po drugie, przedsiębiorca może być pewien regularnych wpływów na konto, za sprawą automatycznych, cyklicznych płatności, dzięki którym problemy z pamięcią klientów mogą odejść w zapomnienie.