Płatności bezgotówkowe nabierają rozpędu

 Płatności bezgotówkowe nabierają rozpędu
O tym, że płatności bezgotówkowe są coraz bardziej popularne, nie trzeba nikogo przekonywać. Dzieje się tak z wielu powodów, wymienić należy chociażby nasze zwyczajne zamiłowanie do wygody i prostoty, ale również ciągły rozwój nowoczesnych technologii. To właśnie dzięki nim powstaje coraz możliwości dokonywania płatności mobilnych. Do jednej z takich nowinek technologicznych należą mPOS, czyli terminale płatnicze, które komunikując się z tabletem lub smartfonem, umożliwiają dokonywanie płatności kartą.

mPOS to bardzo sprytne urządzenia, szczególnie dedykowane mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Ich zaletą jest przede wszystkim niski koszt dzierżawy, zdecydowanie mniejszy niż koszt dzierżawy zwykłych terminali płatniczych. Dlatego bez obaw mogą sobie na nie pozwolić nawet najmniejsi gracze na rynku. Ponadto, należy również zwrócić uwagę na małe rozmiary tych urządzeń, dzięki czemu są bardzo poręczne, nieuciążliwe w użyciu. Dlatego też wprowadzenie możliwości płatności bezgotówkowych za pomocą mPOS-a jest warte rozważenia.

Jeżeli ten argument to wciąż za mało, wato również przyjrzeć się pewnym danym liczbowym. Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez Polasik Research, zaledwie 5% małych firm akceptuje płatności za pomocą kart. W wyniku tego firmy te mogą tracić nawet co czwartego klienta. Co więcej, obecność terminali płatniczych otwiera portfele klientów. Wiedząc, że nie są uwiązani ilością znajdującej się w kieszeni gotówki, chętniej dokonują droższych zakupów, napędzając przy tym obroty przedsiębiorstwa.

Do mPOS – ów przekonuje się coraz więcej krajów w Ameryce i Azji. Ale i Europa nie chce pozostać w tyle za postępem technologicznym. Do tej pory ten typ terminali płatniczych największą furorę zrobił we Włoszech, gdzie zaledwie w ciągu pół roku od wprowadzenia mPOS – ów na rynek, sprzedano ich aż 45 tysięcy. Jak twierdzą specjaliści, polski rynek jest jak najbardziej podatny na tego typu nowoczesne rozwiązania. Polacy przodują w Europie pod względem ilości płatności bezstykowych, mPOS – y mają więc ogromną szansę na sukces także nad Wisłą.