Outsourcing w logistyce

 Outsourcing w logistyce
Outsourcing w branży logistycznej staje się coraz bardziej popularny. W ciągu dwóch ostatnich lat co trzecia firma, korzystająca z tego rodzaju usług, zmieniła operatora. Dzieje się tak z wielu powodów, właściciele firm korzystający z outsourcingu wskazują na kilka elementów, które są kluczowe podczas podejmowania decyzji o wynajęciu zewnętrznej firmy świadczącej usługi. Są to: jakość w połączeniu z atrakcyjnymi cenami, kreatywne rozwiązania, szybki proces decyzyjny, bieżąca i sprawna komunikacja oraz sprawność operacyjna.

Ogólnopolskie Badanie Logistyki Kontraktowej, przeprowadzone w 2012 roku wskazuje na kilka ciekawych faktów związanych z outsourcingiem w branży logistycznej. Zwraca uwagę przede wszystkim to, iż z tego rodzaju usług korzystają wszystkie rodzaje przedsiębiorstw, niezależnie od swojej wielkości. Również zamożność firmy nie odgrywa zasadniczej roli przy wyborze firmy outsourcingowej. Natomiast ciekawy jest fakt, iż w ciągu ostatniego dziesięciolecia liczba firm, które zdecydowały się na outsourcing logistyki kontraktowej wzrosła 4,5 krotnie. Wskazuje to bezdyskusyjnie na rosnącą popularność tego zjawiska wśród polskich przedsiębiorstw.

Ciekawie przedstawiają się również kryteria, jakimi kierują się przedsiębiorcy, wybierając firmę outsourcingową. Zdecydowanie największą popularnością wśród badanych cieszyła się odpowiedź dotycząca jakości usług. Na kolejnych miejscach plasowały się kreatywność rozwiązań oraz błyskawiczny proces decyzyjny. Z kolei cena była najczęstszym kryterium decydującym o zmianie operatora.

Przedstawione wyniki badania jasno wskazują, w jakim kierunku zmierzają polskie przedsiębiorstwa. Widoczny jest trend zlecania różnego rodzaju usług specjalistycznym podmiotom, które wykonają je profesjonalnie, szybko i w atrakcyjnej cenie.