Outsourcing oparty na partnerstwie

 Outsourcing oparty na partnerstwie
Oddawanie pewnych procesów na zewnątrz firmy, zlecanie ich wykonywania innym podmiotom, czyli tak zwany outsourcing, w Polsce jest bardzo popularnym zjawiskiem. Przedsiębiorcy chętnie decydują się na skorzystanie z tej możliwości, licząc na szybsze, dokładniejsze, a często i tańsze wykonanie usługi. Decydując się na outsourcing procesów na zewnątrz należy jednak pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, by w krótkim czasie nie zacząć żałować swojej decyzji.

Outsourcing zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem oddania kompetencji i obowiązków w nieodpowiednie, niekompetentne ręce. By więc mieć pewność, że dokonany słusznego wyboru należy przestrzegać pięciu najważniejszych zasad wyboru firmy outsourcingowej.

Sprawdzenie doświadczenia i kompetencji firmy

Przed podjęciem decyzji o wyborze outsourcera należy dokładnie zapoznać się z jego udokumentowanym doświadczeniem. Warto przede wszystkim przeanalizować portfolio firmy, która najmocniej przypadła nam gustu i zweryfikować podane w nim dane z rzeczywistością. Niestety, zdarzają się przypadki, gdy firmy celowo „naciągają” swoje osiągnięcia i doświadczenie, po to by ich portfolio wyglądało bardziej zachęcająco.

Porównanie ofert

Przy podejmowaniu decyzji o outsourcingu warto zadać sobie trochę trudu i przeprowadzić porównanie ofert kilku firm. Dobrym pomysłem jest przeprowadzanie rozmów referencyjnych, podczas których można spotkać się z przedstawicielami kilku podmiotów, zbadać ich doświadczenie i wiedzę. Ponadto, taka rozmowa może zdecydować o wyborze danej firmy dzięki tak zwanej „chemii” pomiędzy uczestnikami. Niejednokrotnie zdarza się, że po samej rozmowie już wiemy, że to właśnie będzie najlepszy kandydat. W przypadku większych projektów warto przeprowadzić przetarg, w którym liczyć się będą nie tylko zakres oferty i cena, ale także procesy kontroli jakości.

Zdolność finansowa

Zbadanie płynności finansowej potencjalnej firmy outsourcingowej to jedna z podstawowych czynności, jakie trzeba wykonać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Zdolność finansowa tych firm w głównej mierze uzależniona jest od terminowych płatności ich kontrahentów, a z tym przecież bywa różnie. Warto więc prześledzić historię finansową firmy, sprawdzić ją np. w Biurze Informacji Gospodarczej. Dzięki temu zyskamy pewność, że podejmujemy współpracę z solidną i niezagrożoną bankructwem firmą.

Odpowiednia umowa

Odpowiednio skonstruowana umowa, nad którą pracowali doświadczeni prawnicy, to kolejna gwarancja bezpieczeństwa. Nieodłącznym elementem umów outsourcingowych są tak zwane umowy SLA (Service Level Agreement), które służą zagwarantowaniu procedur jakościowych i kontrolnych w odniesieniu do świadczonych usług. Właśnie na ten element umowy należy zwrócić szczególną uwagę, by zyskać wysoką jakość świadczonych usług, zagwarantowaną w spisanej umowie.

Certyfikaty, wyróżnienia, członkostwo w zrzeszeniach

Sprawdzenie firmy outsourcingowej pod względem posiadanych certyfikatów, czy też przynależności do różnego rodzaju organizacji branżowych i zrzeszeń to kolejny aspekt, który może nam pomóc w podjęciu słusznej decyzji. Warto nieco głębiej wejść w ten wątek, wiele dostępnych na rynku certyfikatów i nagród można po prosu kupić, nie odznaczając się przy tym wybitną jakością usług, czy portfolio klientów. Dobrze jest więc dokładnie sprawdzić, jakie nagrody firma otrzymała i w jaki sposób weszła w ich posiadanie.

Źródło

nf.pl/manager