Outplacement? To się opłaca!

 Outplacement? To się opłaca!
Outplacement, czyli dbanie o odchodzącego z firmy pracownika, to praktyka znana wielu przedsiębiorstwom nie od dziś. Świadczy o wysokiej kulturze i etyce pracodawcy, któremu nie jest obojętny dalszy los byłego etatowca.

W ramach outplacementu odchodzący pracownicy dostają pakiet szkoleń, które pomogą im odnaleźć się na rynku pracy. Decyzja o zwolnieniu może dotyczyć każdego, nawet najbardziej uznanego pracownika, co dla wielu jest niezrozumiałe. Pakiet pomocy outplacementowej pomaga złagodzić ten stan rzeczy. Pozytywnie wpływa na relacje pozostałych członków zespołu., którzy nie czują już strachu przed zwolnieniami, a zwolnionemu daje nową motywację i pozwala wytyczyć dalszą ścieżkę kariery.

W 2014 roku prawie 40% firm badanych przez Instytut Badawczy Synthetos LTD skorzystało z usług outplacementu. Prawie 54% badanych firm skorzystało z niego w wersji indywidualnej, 9% z grupowej, a 37% - z obu wersji. W stosunku do badań z 2011 liczba przedsiębiorstw korzystających z dwóch typów outplacementu wzrosła o 15%. Taka forma rozstań coraz mniej związana jest z restrukturyzacjami i grupowymi zwolnieniami. Pracodawcy zaczynają stosować go jako główny element Programu Dobrowolnych Odejść.

Dane pokazują, że organizując outplacement pracodawcy coraz chętniej korzystają z usług firm zewnętrznych – zależy im, bo proces przebiegł poprawie i bezkonfliktowo. Wersja komercyjna zrealizowana przez firmę zewnętrzną była wybierana przez 78% przedsiębiorstw, a tylko 15% postanowiło zorganizować outplacement samodzielnie.

Dane te są w pełni zrozumiałe – mało która organizacja dysponuje takim rozbudowanym zespołem HR, który w stu procentach gotów byłby podjęcia się tego zadania. To też kwestia autorytetu – pracownicy tego działu odpowiedzialni są głównie za szkolenia, płace i rekrutację, przez co odchodzący pracownicy niechętnie będą dzielić się z nimi swoimi troskami. Dla obopólnej korzyści warto więc zadbać, by firma „opiekująca” się naszym zwolnionym pracownikiem zrobiła to profesjonalnie.

ŹRÓDŁA

.pulshr.pl/zarzadzanie/

pulshr.pl/rekrutacja/