Ofiary mobbingu

Mobbing oznacza prześladowanie podwładnego lub współpracownika w miejscu pracy. Zazwyczaj ma na celu poniżenie, ośmieszenie, zaniżenie samooceny lub odizolowanie atakowanej osoby od reszty otoczenia pracowniczego.

Ofiarami mobbingu są przeważnie osoby, które w jakiś sposób przeszkadzają prześladowcy. Do mobiingu dochodzi najczęściej wtedy, kiedy podwładny zaczyna być niewygodny, na przykład sprzeciwia się obarczaniem go nadmiarowymi obowiązkami lub neguje przypisywanie sobie czyjegoś sukcesu przez innych. To właśnie stawianie oporu wywołuje agresję.

Prześladowanie w pracy wcale nie grozi jedynie jednostkom słabszym. Ofiarami często bywają osoby o żywym umyśle, kreatywne i pracowite. Są to cechy pożądane przez wszystkich pracowników i budzące zazdrość u agresora. "Ofiara idealna" to osoba refleksyjna, mająca tendencję do roztrząsania problemów. Jest bardzo podporządkowana, ma na głowie wiele obowiązków. Gdy zostaje zaatakowana, pracuje jeszcze ciężej i obwinia się za to, co się wydarzyło w efekcie cudzej manipulacji, a nie z jej winy, a agresor ma pretekst do kolejnych ataków. Powtarzające się negatywne uwagi, samooskarżenia, nieświadomość, że dochodzi do manipulacji, mogą doprowadzić atakowaną osobę nawet do załamania i depresji.

Mobbing w pracy jest trudny do zauważenia. Ofiara przeważnie długo zastanawia się nad podjęciem jakichś działań, a agresor nigdy sam nie przestaje atakować. Jeżeli tylko zauważymy jakikolwiek przejaw przemocy psychicznej, należy jak najszybciej zacząć działać.

Źródło

Mobbing – kogo dotyczy?