„O czym milczeć” w pracy?

 „O czym milczeć” w pracy?
Czterdzieści godzin z naszego tygodnia, to godziny spędzone w pracy, dlatego nie dziwi nikogo potrzeba kontaktu ze współpracownikami i rozmowy na różne tematy. Niektóre z nich mogą być jednak kontrowersyjne i trzeba być ostrożnym, czasami lepiej jest coś przemilczeć niż doprowadzić do kłótni. Eksperci monsterpolska.pl opracowali krótki przewodnik po tematach, których lepiej nie poruszać w pracy.

Religia

Kategorycznie unikaj w pracy rozmów na temat religii, nieważne, czy jesteś wierzący czy nie. „Miejsce pracy nie służy do obnoszenia się ze swoją wiarą i poglądami egzystencjonalnymi. To też nieodpowiednie miejsce na ocenianie i krytykowanie innych religii i wynikających z nich postaw” – mówi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Poza tym, nie zawsze wiesz, jakiego wyznania jest twój współpracownik, możesz kogoś niechcący obrazić. Religia jest prywatną sferą życia każdego z nas, dlatego najbezpieczniej jest trzymać się od tego tematu z daleka.

Polityka

Z tematem polityki jest podobnie jak z religią, poglądy polityczne łączą się z naszym postrzeganiem świata, państwa, społeczeństwia i roli jednostki w nim. Temat polityki wzbudza wiele emocji, często negatywnych, wywołuje napięcia i konflikty. Lepiej nie poruszać tego tematu, bo można utknąć w tym grzązkim gruncie. Swoje poglądy zachowaj dla siebie, bez względu na to, czy uważasz, że są jedynymi słusznymi poglądami. Swoje sympatie polityczne wyraź w wyborach, a nie w rozmowach z innymi.

Seks

Kolejna intymna sfera życia. Nikogo nie interesuje to, że twoje życie seksualne jest satysfakcjonujące bądź nie. Mówienie o tym jest zwykle źle postrzegane przez rozmówców i wywołuje skrępowanie. Opowieściami na ten temat możesz kogoś zanudzać, a także istnieje prawdopodobieństwo, że zostaniesz uznany za osobę niewychowaną i nietaktowną.

Pieniądze

Nigdy nie zaglądaj ludziom do portfela. Z jednej strony – ciekawość dotycząca tego, jak powodzi się innym jest jak najbardziej ludzka, jednak nigdy nie pytaj nikogo wprost ile zarabia, wydaje i oszczędza. Granica między ciekawością a byciem wścibskim jest bardzo cienka, ale na tyle wyczuwalna, że nie powinniśmy mieć z tym problemu. Nie narzekaj też na swoją pensję w pracy – ściany mają uszy, a zamiast podwyżki możesz dostać wypowiedzenie.

Plotki

Każda plotka może stać się źródłem prawdziwych problemów czy konfliktów. Efekt kuli śniegowej jest chyba znany wszystkim, tak właśnie jest z plotkami. Każdy podkoloryzowany fakt może sprawić, że pozornie nieistotna informacja może stać się głównym tematem rozmów między pracownikami. Plotki to nie jest dobry sposób integrowania się ze współpracownikami.

O czym więc warto rozmawiać?

Unikając powyższych tematów pamiętaj, żeby nie zamykać się na wszelkie rozmowy ze współpracownikami. „Warto rozmawiać o aktualnych planach w firmie, bieżących projektach oraz podobnych sprawach. Dzięki temu dowiesz się więcej o funkcjonowaniu firmy, a także zacieśnisz więzy ze współpracownikami. Bezpieczne i neutralne tematy to także: sztuka, filmy, pogoda, muzyka, książki, wydarzenia w mieście, zainteresowania i pasje, subtelne pytania o rodzinę czy zdrowie” – radzi Małgorzata Majewska.

Źródło

Milczenie jest złotem - tematy tabu w pracy