Oświetlenie ma znaczenie

Odpowiednie oświetlenie magazynu znacznie poprawia komfort pracy w każdym przedsiębiorstwie. Zmniejsza też ryzyko wypadków, których liczba, zwłaszcza w branży transportowej i logistycznej, rośnie w zastraszającym tempie.

Nowoczesna firma dba o bezpieczeństwo swoich pracowników. Osoby odpowiedzialne za przygotowanie oświetlenia w magazynach, powinny zastosować takie rozwiązania, by zmniejszyć ryzyko kolizji do minimum.

Jakie pomieszczenie, takie oświetlenie

Światło trzeba dostosować do wnętrza. W pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, natężenie oświetlenia powinno wynosić nie mniej niż 200 lx. Poza spełnieniem obowiązujących norm dotyczących natężenia oświetlenia, dobry projekt przewiduje dobranie i użycie sprawdzonych rozwiązań do konkretnych wnętrz i charakteru wykonywanej w nich pracy. W mniejszych halach i magazynach najczęściej używanym rozwiązaniem są oprawy dla świetlówki liniowej T5. Bardziej przestrzenne wnętrza potrzebują natomiast zróżnicowanego oświetlenia: świetlówkowego np. linie świetlne w części wysokiego składowania (pomiędzy regałami) oraz opraw typu high bay na lampy wyładowcze lub LED w części bez zaregałowania w strefie dostaw, przeładunku. Do oświetlenia pomieszczeń w strefie wysokiego składowania stosuje się oprawy w liniach świetlnych o wąskim rozsyle światłości. Poza tym projektując oświetlenie w magazynie, szczególną uwagę trzeba zwrócić na wskaźnik oddawania barw (CRI), ponieważ wygląd określonego przedmiotu może ulegać zmianom w warunkach oświetlania różnymi typami źródeł światła.

W trosce o zdrowie i życie pracowników

Niewłaściwie dostosowane do specyfiki pracy przedsiębiorstwa oświetlenie oraz ograniczona widoczność to jedne z najczęstszych, poza czynnikiem ludzkim, przyczyn wypadków. Proces podnoszenia standardów bezpieczeństwa powinien być na stałe wpisany w strategię każdej firmy.

Źródła