Nowe rozwiązania w oprogramowaniu przemysłowym

 Nowe rozwiązania w oprogramowaniu przemysłowym
Oprócz klasycznych systemów klasy SCADA/HMI w branży przemysłowej coraz częściej wykorzystuje się możliwości urządzeń mobilnych, cloud computingu i dostępu webowego. Takie rozwiązania to nie tylko optymalizacja produkcji, lecz także zbliżenie człowieka do zaawansowanych technologii.

Dostarczenie przyjaznych dla użytkownika, przejrzystych i zrozumiałych systemów jest nie lada wyzwaniem dla producentów oprogramowania przemysłowego. Zauważyli oni, jakie korzyści niesie ze sobą wykorzystanie smartfonów i tabletów w pracy przy automatach czy liniach produkcyjnych. Dzięki takim sprzętom istnieje możliwość nadzorowania trwających procesów, generowania raportów czy zmiany parametrów urządzeń.

Cloud computing jest modelem rozwiązań IT coraz chętniej wdrażanym przez dostawców oprogramowania przemysłowego. Polega na przeniesieniu procesu przetwarzania oraz składowania danych z lokalnych komputerów do wyspecjalizowanych dostawców. Dzięki „chmurze” udostępnianie danych i zarządzanie linią produkcyjną staje się łatwiejsze, gdyż odbywa się za pomocą sieci internetowej. Dla firm ważny jest fakt, że wirtualne „chmury” pozwalają zredukować koszty infrastruktury i ją później utrzymać. Wśród użytkowników istnieje jednak obawa przed przekazywaniem cennych informacji na serwery dostawców, nad którymi nie mają bezpośredniej kontroli. Eksperci podkreślają, że te obawy są przyczyną wolnego popularyzowania technologii cloud computing w przemyśle, jednak producenci wychodzą im naprzeciw.

Dostęp do sieci zmodernizował też istniejące już w przemyśle systemy, np. system klasy MES. Jego producenci wraz z każdą nową wersją dostarczają nowe funkcje, które wyznaczają trendy na rynku. Obecnie, jednym z najważniejszych elementów wdrażanych nowych technologii jest przyjazny interfejs i łatwe menu. Tak, by wszyscy pracownicy mogli pracować na zaawansowanych systemach.