Nowe metody programu referencyjnego

 Nowe metody programu referencyjnego
Niedawno polskie firmy zaczęły angażować w procesy rekrutacji własnych pracowników. Stworzyły programy referencyjne i nagradzały zatrudnionych za polecenia najlepszego kandydata. Firmy w Stanach Zjednoczonych poszły o krok dalej – rozszerzyły programy referencyjne o osoby spoza firmy, dzięki czemu z powodzeniem rekrutują wykwalifikowanych pracowników. Czy taka metoda odniesie sukces również w Polsce?

Rozwiązania programów referencyjnych wymagają zbudowania odpowiedniej struktury organizacyjnej, lecz może posłużyć firmie na długo. Zatrudnieni w ten sposób pracownicy pozostają w firmie na dłużej i wykazują wysoki poziom zaangażowania, dlatego referencje pracowników uważane są za jeden z najbardziej efektywnych i zarazem najmniej kosztownych narzędzi rekrutacyjnych.

Amerykańscy pracodawcy postanowili wyjść poza mury własnej organizacji i szukać pracowników z polecenia w jeszcze szerszych kręgach. Są to przede wszystkim osoby ze środowiska partnerów firmy, pośredników czy byłych pracowników. Osoby polecające są zazwyczaj związane z firmą, co ułatwia przekazywanie idei kultury organizacyjnej czy portret potencjalnego pracownika. Ponadto, do poszukiwań idealnego pracownika włączają się często rodziny osób polecających, co zwiększa szanse na znalezienie dobrego kandydata. Jest to korzystne również dla małych firm i startupów.

Specjaliści branży HR podkreślają, że takie rozwiązania poszerzają liczbę „łowców talentów”, którzy angażują się w poszukiwanie odpowiedniej osoby przez właściwie całą dobę. Jeśli program jest dobrze skonstruowany, polecający będą wskazywać wyłącznie osoby posiadające wymagane kwalifikacje – to znacznie skraca czas rekrutacji. Podobnie jak w przypadku typowego programu referencyjnego obejmującego wyłącznie zatrudnionych firmy, nagradza się osoby, którym uda się wskazać najlepszego kandydata. Stanowi to zatem czynnik motywujący.

Chociaż programy referencyjne są jednym z najbardziej efektywnych i jednocześnie najmniej kosztownych metod rekrutacji, w Polsce nadal nie osiągnęły takiej popularności, jak w innych krajach. Rodzi się pytanie, czy nowa odmiana tej metody sprawdzi się na polskim rynku. Największym wyzwaniem jest dobre zaprojektowanie takiego programu, by przynosił oczekiwane korzyści.

Źródło

Najnowszy trend rekrutacji. Czy odniesie sukces w Polsce?