Nowa strategia, nowe struktury

 Nowa strategia, nowe struktury
3 lutego fiński koncert energetyczny Fortum ogłosił nową strategię grupy – w związku z tym od 1 kwietnia koncern będzie funkcjonował inaczej, niż dotychczas. Zmiany strukturalne wejdą w życie 1 kwietnia i obejmą trzy piony biznesowe (Wytwarzanie, Rozwiązania miejskie, Rosja) oraz dwa rozwojowe (jeden dotyczący fuzji i przejęć w obszarach energetyki solarnej i wiatrowej, a drugi – nowych technologii przedsięwzięć).

Jak zapowiedział Fortum, nowa strategia będzie opierać się na czterech założeniach. Ma zwiększać efektywność wykorzystania obecnych zasobów, tworzyć zrównoważone działania dla obszarów miejskich, lepiej inwestować w energetykę słoneczna i wiatrową oraz zaangażować się w stworzenie nowych projektów energetycznych.

Do pionów biznesowych, które ulegną transformacji, należy wytwarzanie. Odpowiedzialne będzie ono za produkcję ogromnej ilości energii oraz handel na terenie Skandynawii. Obejmie także działalność elektrowni jądrowych, a także trading. Kolejny pion to „rozwiązania miejskie”, czyli City Solutions. Do jego zadań będzie należało czuwanie nad zrównoważonym rozwojem miast, ogrzewanie i chłodzenie, gospodarowanie energią z odpadów oraz sprzedaż usług elektroenergetycznych. Pion zwany „Rosja” to nic innego jak obszar zajmujący się wytwarzaniem i sprzedażą energii na terenie tego kraju.

Piony rozwojowe zajmą się nowymi technologiami, a ich zadania będą miały charakter badawczo-rozwojowy. Dział nowych przedsięwzięć będzie odpowiadał za bezpośrednie i pośrednie inwestycje w firmach zewnętrznych oraz współprace z uniwersytetami i ośrodkami badawczymi. Do zadań pionu fuzji ma zaliczać się tworzenie wartości grupy poprzez fuzje, przejęcia i rozwijanie energetyki słonecznej i wiatrowej.

Firma zapowiada również nowy podział funkcjonalny, obejmujący takie zasadnicze obszary jak: finanse, prawo, strategia, zarządzanie personelem i wydajnością oraz komunikacja. Nowa struktura organizacyjna ma kłaść nacisk na nowe priorytety związane z poprawą wydajności.

Źródło

cire.pl