Nowa platforma dla branży TSL w zasięgu ręki

pixabay.com
pixabay.com
Nowa platforma dla branży transportowej i logistycznej o nazwie RIO już za kilka miesięcy może zrewolucjonizować rynek usług TSL. Uruchomienie platformy otwartej dla wszystkich pojazdów użytkowych ma na celu poprawę przejrzystości i efektywności transportu poprzez włączenie w nią wszystkich ogniw łańcucha dostaw, w tym nadawcy, spedytora, przedsiębiorstwa produkcyjnego, firm załadowczych, dysponentów, ale również i kierowców.

Platforma RIO ma szanse, po raz pierwszy zintegrować wszystkich uczestników łańcucha dostaw, którzy zostaną powiązani w ramach jednolitego systemu informatycznego i aplikacji wyposażonej w funkcję prognozowania. Zastosowanie inteligentnych algorytmów pozwala na analizę najróżniejszych źródeł danych, dzięki czemu cały proces transportu może ulec znacznemu ułatwieniu i przyspieszeniu, co może również odbić się na zmniejszeniu kosztów transportu. System będzie w stanie połączyć takie informacje, jak rodzaj pojazdu, kierowca, załadunek, z informacjami zewnętrznymi, jak warunki atmosferyczne czy natężenie ruchu. Co więcej, system będzie w stanie dostarczać konkretne, precyzyjne dane w czasie rzeczywistym, co może okazać się szczególnie korzystne dla kierowców, ułatwiając im planowanie czasu pracy.

Dotychczas, pełne wykorzystanie danych dostępnych w branży logistycznej nie było możliwe ze względu na mnogość rozwiązań systemowych stosowanych przez operatorów logistycznych i posiadaczy pojazdów użytkowych. Dane nie migrowały między sobą, nie uzupełniały się, często funkcjonowały obok siebie nie przynosząc użytkownikowi zbyt wielu korzyści. System RIO stworzy jedno, unikalne miejsce, w którym dane dotyczące pojazdów, stanów magazynowych, przeładunków, dyspozycyjności kierowców będą wzajemnie się uzupełniać, wskazując użytkownikowi wszystkie słabe punkty procesu transportu, nad którymi łatwiej będzie zapanować. Zdaniem specjalistów z branży TSL: „System RIO całkowicie zrewolucjonizuje świat transportu. Przede wszystkim pozwoli na ewidencjonowanie, zarządzanie i zintegrowane wykorzystywanie w ramach jednolitej platformy wszystkich danych i informacji dostępnych w systemie transportowym.”

Od wiosny 2017 roku wszystkie pojazdy MAN będą standardowo wyposażane w system RIO. Do platformy będą mogli przystąpić również klienci firmy Scania, przy pomocy specjalnej skrzynki można będzie podłączyć do sieci także każdy dowolny pojazd wyposażony w interfejs FMS. Dodatkowo, platforma jest w pełni automatyczna i regularnie aktualizowana w chmurze, nawet czterdzieści razy w ciągu roku. Warto dodać, że z nowego systemu będą mogli skorzystać nie tylko posiadacze rozbudowanej floty samochodowej, również dla małych i średnich przedsiębiorstw transportowych. RIO będzie w stanie zaoferować optymalne możliwości skorzystania z zalet cyfryzacji bez konieczności posiadania szczególnej wiedzy informatycznej lub uciekania się do pomocy ekspertów.

Nie pozostaje więc nic innego, jak cierpliwie poczekać do początku 2017 roku i na „własnej skórze” przekonać się, czy RIO jest stanie zaspokoić coraz bardziej rozbudowane potrzeby branży TSL. Jeśli tak, być może będziemy mieć do czynienia z prawdziwą rewolucją na rynku.

Źródło

logistyka.net.pl