Niedrogi a skuteczny monitoring IP

Zatrważająca prędkość rozwoju technologicznego jest przyjacielem małych i średnich przedsiębiorstw, ponieważ pozwala im na tańsze rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa o tej samej, jeśli nie lepszej, jakości oraz wydajności. Monitoring IP to jedno z cudów techniki.

W części – zwłaszcza tych starszych – przedsiębiorstw nadal zobaczymy monitoring w technologii analogowej CCTV. Nowe rozwiązania (jak IP) do tej pory służyły tylko większym firmom, które mogły rzeczywiście sobie pozwolić na jego zakup i utrzymanie. Skupmy się jednak na jednym rozwiązaniu – na monitoringu IP.

Targi Securex w Poznaniu zaowocowały w wiele premier (np. kamery 5 Mpx-owe) oraz standaryzację, jakto się stało z kamerkami 2 Mpx-elowymi dostarczającymi obraz w rozdzielczości Full HD. Jednak nie potrzebujemy w małych biurach tak wysokich rozdzielczości. Czy technologia IP jest w ogóle przydatna i opłacalna? Tak, ponieważ:
  1. Dla domów i małych firm wystarcza już kamerka o rozdzielczości 1,3 Mpx-ów – takie kamerki są w rozsądnych cenach, a podłączone do sieci i rejestratora wideo stają się skutecznym zabezpieczeniem.
  2. Jest łatwe do instalacji, a dostęp do podglądu jest szybki –tego typu systemy monitoringu są obecnie wspierane przez niemal wszystkie przeglądarki WWW, urządzenia typu tablet i smartfony korzystające z systemu iOS lub Android, co pozwala mieć pogląd w każdym miejscu na świecie.
  3. Posiadają mnogość funkcji, które pozwalają m.in. nagrywać dźwięk, ale także i go odtwarzać, dając możliwość obustronnej komunikacji, funkcje detekcji ruchu czy zamontowania na ruchomym obiekcie.
  4. Oprogramowanie jest wliczone w cenę kamery – darmowe oprogramowanie, dostarczane z kamerami, ma już wielu producentów.


Istnieją przykładowe 3 warianty rozwiązań, pozwalające na stworzenie domowej instalacji monitoringu niewielkim kosztem. Można o nich przeczytać na Portalu Ochrony.

Paweł Zwoliński, 26.02.2013