Nie tylko pensja ma znaczenie

 Nie tylko pensja ma znaczenie
Dzisiejszy rynek pracy jest niezwykle wymagający nie tylko dla pracowników, przed którymi stawiane są coraz bardziej wygórowane oczekiwania. Mocniej muszą starać się również pracodawcy, którzy, aby zachować pracownika, bądź przyciągnąć nowe osoby do podjęcia pracy, muszą oferować już znacznie więcej, niż tylko dobrą pensję. Mowa tu o wszelkiego rodzaju benefitach, jak również o komfortowych warunkach pracy, które dla pracowników mają coraz większe znaczenie.

Współczesny pracodawca, któremu zależy na efektywności i dobrym samopoczuciu pracownika, powinien się nieco postarać i zaproponować zatrudnianym osobom godne warunki pracy. Kluczowe znaczenie nadal ma wysokość pensji, ale wszystkie pozostałe dodatki, potrafią być skuteczną kartą przetargową podczas negocjacji. Wszelkiego rodzaju benefity można podzielić na dwie, zasadnicze grupy: te, które bezpośrednio wpływają na motywację pracowników oraz te, których brak lub ograniczenie, mogą wywoływać wśród pracowników frustrację i ogólne zniechęcenie do wykonywania swoich obowiązków.

Do pierwszej grupy zaliczyć można przede wszystkim dodatki w postaci bonów pieniężnych, dostępu do prywatnej opieki medycznej czy też uprawnień do korzystania z obiektów sportowych. Obecność tego typu benefitów w dużych firmach to już niemalże standard. Przestaje więc dziwić coraz częściej padające podczas rozmów rekrutacyjnych pytanie: „Co jeszcze firma jest w stanie zaoferować?”. Takiej postawy nie traktuje się już roszczeniowo, wręcz przeciwnie, jest to przejaw zorientowania pracowników na własne potrzeby i na własną, jak największą wydajność zawodową. Udostępnianie pracownikom kart wejściowych na obiekty sportowe jest wyrazem dbania o och sprawność nie tylko fizyczną, ale przede wszystkim psychiczną. Zrelaksowany pracownik będzie znacznie bardziej wydajny, chętniej przyłoży się do obowiązków. Z kolei dostęp do opieki medycznej, w czasach, kiedy publiczna służba zdrowia nie gwarantuje usług na najwyższym poziomie, również pozytywnie wpływa na komfort psychiczny. Dodatkowe środki finansowe w postaci bonów skutecznie motywują do lepszego przyłożenia się do pracy.

Poza wyżej wymienionymi czynnikami, warto wspomnieć także o tzw. czynnikach higienicznych. Pracownicy coraz częściej zwracają uwagę na stan pomieszczeń, w których spędzają ponad połowę czasu, jakim dysponują na co dzień. Bardzo ważne jest więc zagwarantowanie dostępu do świeżego powietrza, mediów, nie należy również oszczędzać na tak prostych sprawach, jak dobrej jakości ekspres do kawy. Co więcej, bardzo istotny jest stan techniczny urządzeń, jakimi dysponują pracownicy. Ich wadliwe, zbyt powolne działanie, w obliczu nastawienia na osiąganie wyników, bardzo szybko może zrodzić frustrację, którą pracownicy będą wyładowywać na przełożonych i ogólnie na miejscu pracy.

Zapewnienie czynników motywacyjnych oraz czynników higienicznych to dla dzisiejszych pracodawców już nie tylko ewentualność, jest to wręcz obowiązek, szczególnie w większych przedsiębiorstwach. W dobie nieograniczonego dostępu do Internetu, potencjalni pracownicy bardzo szybko mogą porównać warunki oferowane im przez różnych pracodawców. I z pewnością wybiorą te, najbardziej im sprzyjające.

Źródło

ark-doradztwo.pl