Narzędzia przydatne w zarządzaniu kampanią w Social Media

 Narzędzia przydatne w zarządzaniu kampanią w Social Media
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że praca w Social Media to nie tylko wrzucanie linków bądź obrazków na tablicę firmowego konta. Praca w mediach społecznościowych to przede wszystkim analiza, raportowanie oraz tworzenie ciekawych treści. Pracownik na tym stanowisku nazywany jest często „multipracownikiem”, który oprócz swoich obowiązków pełni funkcję grafika, analityka oraz brand managera.

Przy pracy w dziedzinie Social Media bardzo pomocne stają się narzędzia, które w znacznym stopniu ułatwiają pracę oraz zarządzanie treścią. Obecnie istnieje około 25 narzędzi, którymi posługują się pracownicy mediów społecznościowych, część narzędzi jest aplikacjami płatnymi. Jednak istnieją również aplikacje bezpłatne, a 10 podstawowych i najczęściej wykorzystywanych to:

1. Power Editor – narzędzie, bez którego trudno jest dobrze zarządzać wieloma kontami reklamowymi na Facebooku. Przede wszystkim rozszerza on możliwości zwykłego menadżera reklam i ułatwia np. tworzenie wielu tych samych reklam/grup reklam o podobnych właściwościach. Narzędzie jest dostępne tylko na przeglądarkę Chrome.

2. Hootsuite – „kombajn” do pracy w Social Media, który umożliwia planowanie postów na wielu różnych portalach społecznościowych oraz umożliwia wstawianie tych samych postów na platformę Google+ i Facebooka, bez konieczności przełączania się miedzy oknami.

3. Sotrender – kolejne narzędzie bardzo przydatne do wielu różnych kanałów Social Media. Poza wieloma statystykami i możliwością porównywania swoich działań z działaniami konkurencji uzyskujemy wiele wskazówek, które mogą zwiększyć zaangażowanie na naszych profilach. Atutem są też raporty, które można generować w panelu, a które kompleksowo opisują wszelkie działania związane z obsługiwanym profilem.

4. Brand24 – monitoring fraz to w dzisiejszych czasach po prostu konieczność. Brand24 umożliwia sprawdzenie, gdzie, kto i co pisze o marce. Dzięki temu narzędziu możemy przekuć krytykę w sukces oraz dowiedzieć się, do kogo warto kierować swoje komunikaty. Brand24 to jeden z najbardziej znanych i popularnych narzędzi w Polsce.

5. Any.do – aplikacja (zarówno webowa jak i mobilna) o nazwie Any.do, to narzędzie dzięki, któremu w prosty sposób tworzysz zadania oraz odhaczasz je na liście tak aby niczego nie przeoczyć. Można ustawić również ich cykliczność, więc np. gdy codziennie musisz zrobić pewną czynność, to nie ma potrzeby każdego dnia pisania zadania.

6. Trello – narzędzie, które ułatwia pracę przy projekcie i pomaga usystematyzować podział zadań (oraz obserwować stopień ich wykonania). Oprócz tekstu można załączać różnego rodzaju pliki, które ułatwią ukończenie projektu. Podobnie jak w przypadku any.do całość jest bardzo intuicyjna i posiada wersje na urządzenia mobilne.

7. Editor by Pixlr. com – jest przeznaczone dla osób przyzwyczajonych do Photoshopa. Editor to „photoshop little online edition”. Podobne funkcje (niekiedy inaczej nazwane) i podobny układ okna sprawiają, że można w prosty sposób edytować grafikę z każdego miejsca na Ziemi.

8. Canva.com – jest to znane i lubiane narzędzie, pozwalające bardzo prosto tworzyć ciekawe grafiki metodą „drag and drop” (przeciągnij i upuść). Narzędzie to charakteryzuje się dużą biblioteką gotowych elementów graficznych, a jeśli nadal będzie ich za mało – spokojnie można dograć swoje autorskie materiały. Z tego co można przeczytać na stronie autorów, pracują oni aktualnie nad wersją „business”, która będzie płatna. W aktualnej płatne są tylko niektóre elementy graficzne.

9. Wideo.co - podobniej jak w przypadku Canvy, także i tutaj tworzenie odbywa się za pomocą paru kliknięć. Animacje tworzone przez użytkownika mogą mieć różnego rodzaju przejścia oraz efekty specjalne. Całość w mechanizmie przypomina PowerPointa (np. animacja przejść), jednak efekt końcowy jest o wiele ciekawszy.

10. Greenshot - aplikacja znacząco ułatwia tworzenie screenshotów (zrzutów ekranu). Narzędzie pozwala od razu zaznaczyć jaki obszar chce się edytować, ustawić folder zapisywanych plików czy też zmienić format zapisywanych plików.