Najwyższy czas na employer branding

 Najwyższy czas na employer branding
Długotrwałe poszukiwanie specjalisty na rynku pracy nie przynosi żadnego skutku? Konkurencja przejmuje najlepszych pracowników? Oznaczać to może, że coś jest nie tak z opinią o firmie, w związku z czym wysiłki rekruterów zdają się na nic. Najwyższy więc czas zainteresować się employer brandingiem i czym prędzej zawalczyć o najlepszych specjalistów nim zupełnie znikną z rynku.

Istotą employer brandingu jest budowanie pozytywnego wizerunku firmy na rynku pracy, dążenie do tego, aby opinia osób związanych z organizacją była jak najlepsza, by jak najwięcej, zarówno byłych, jak i obecnych współpracowników wypowiadało się o niej w samych superlatywach. Pozytywna opinia o firmie ma bowiem nie tylko ogromne znaczenie w przypadku pozyskiwanych klientów czy osiąganych dochodów. Odgrywa również ważną rolę podczas procesów rekrutacji. Mając do wyboru dwie firmy, oferujące podobne warunki, przyszły pracownik bez wątpienia zrobi odpowiednie rozeznanie na rynku, pozyska informacje od byłych pracowników, być może także od klientów firmy. Mając, przynajmniej ogólny zarys sytuacji w firmie, podejmie świadomą decyzję, wybierając tę firmę, która może poszczycić się lepszą opinią.

Jak firma może zatroszczyć się o swój wizerunek? Przede wszystkim powinna być aktywna w sferze rekrutacyjnej, poprzez obecność na wszelkiego rodzaju targach pracy, czy też na uczelniach. Umieszczając ogłoszenia rekrutacyjne firma musi wskazywać swoje dobre strony, by zachęcić potencjalnego pracownika do złożenia aplikacji. Jeszcze ważniejsze jest jednak to, aby wszystkie wskazane zalety okazały się prawdą. Rozczarowany i oszukany pracownik nie tylko szybko odejdzie z pracy, ale przy okazji, bez wahania zrobi firmie tzw. „czarny PR” na rynku, przez co o kolejnego specjalistę będzie jeszcze trudniej.Co więc, poza przyzwoitą pensją, liczy się dla pracownika? Należy tu zwrócić uwagę na różnego rodzaju dodatki w postaci pakietów medycznych, karnetów sportowych, wysokiej klasy sprzętu elektronicznego, premii i bonusów świątecznych. Bardzo ważna, szczególnie dla młodego pokolenia, jest również możliwość doskonalenia swoich umiejętności poprzez dostęp do specjalistycznych szkoleń oraz wyraźnie nakreślona ścieżka kariery.

Jednak poza tymi, materialnymi kwestiami, niezwykle ważna jest również ogólna atmosfera w miejscu pracy, podejście do pracownika, a czasem nawet takie szczegóły, jak umożliwienie elastycznego czasu pracy, czy ułatwienie opieki nad małym dzieckiem. Wszystkie wskazane powyżej działania, podejmowane przez firmy, są kluczem do budowania pozytywnej opinii na rynku. W czasach, kiedy o wysokiej klasy specjalistę jest coraz trudniej, inicjowanie takich aktywności wydaje się niezbędne.

Źródło

nf.pl/manager