Największy operator płatności internetowych pójdzie pod młotek?

 Największy operator płatności internetowych pójdzie pod młotek?
Lider polskiego rynku płatności w sektorze e-commerce – PayU, wart nawet 200 milionów złotych, może zostać sprzedany. Jego kupnem zainteresowane są między innymi międzynarodowe fundusze inwestycyjne, jak również podmioty nieuczestniczące aktywnie na polskim rynku.

Obszar działalności PayU skupia się przede wszystkim na obsłudze transakcji na platformie aukcyjnej, jaką jest Allegro. Jest to najlepiej rozwinięty system płatności internetowych w Polsce. Dzięki współpracy z takimi podmiotami, jak Alior, czy mBank, PayU daje konsumentom możliwość zakupów internetowych na raty, czy też szybkie płatności w środowisku e – commerce. Jednak fakt, iż PayU i Allegro mają tego samego właściciela sprawia, że współpraca tych dwóch platform coraz bardziej się komplikuje. Stąd też pojawiające się głosy, mówiące o sprzedaży tej pierwszej.

Zdaniem specjalistów z branży e – commerce, PayU nie może dłużej rozwijać się w parze z Allegro. Obie firmy nawzajem się blokują. Allegro, które coraz bardziej przypomina platformę sklepów internetowych, a nie serwis aukcyjny, większość swoich aukcji zamieszcza na tablicy OLX, również należącej do grupy. W tej sytuacji PayU miałoby większe szanse na rozwój, działając w pojedynkę, odłączając się od Allegro. Specjaliści prognozują, iż tematem kupna lidera polskiego rynku płatności w sektorze e – commerce, może być zainteresowanych wiele podmiotów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Pogłoski o sprzedaży PayU to nie jedyne newsy dochodzące z rynku e – commerce. Od kilku miesięcy mówi się również o chęci wycofania się z Polski całego, południowoafrykańskiego koncernu medialnego Naspers, właściciela Allegro i PayU. Takie działania mają być podyktowane przede wszystkim chęcią skupienia się na rynkach rozwijających się. Polska uważana jest za rynek w pełni rozwinięty, na którym nie ma już możliwości prowadzenia zbyt wielkich inwestycji. Przejawem planowanych przez koncern działań miało być sprzedanie w styczniu tego roku firmy Bankier.pl, najstarszego portalu finansowego w Polsce. Wydaje się więc, że mowa jest już nie tyle o pogłoskach, ale o realnych planach.