Najczęściej popełniane błędy w zarządzaniu czasem

Jak zwiększyć swoją efektywność w pracy i nauczyć się osiągać więcej? Trzeba ujarzmić czas!

Skuteczne zarządzanie sobą w czasie to w pracy menedżera umiejętność priorytetowa. Niestety nawet najbardziej doświadczonym szefom, zdarza się popełniać błędy w tym zakresie. Jeżeli dobrze poznamy niebezpieczeństwa, łatwiej nam będzie w przyszłości ich unikać i na ich miejsce wprowadzić zdrowe nawyki. Przyjrzyjmy się zatem z bliska najczęściej popełnianym błędom i zastanówmy się, co zrobić, by ich nie popełniać:

  • Odwlekanie – zamiast ciągle odkładać zadania na później, warto od razu przejść do działania. Gdy zadanie jest nowe i wydaje się trudne do zrealizowania, możesz podzielić je na małe, łatwe do zrobienia kroki, za które dostaniesz szybką gratyfikację w postaci sukcesu i pochwały. To zmotywuje Cię do dalszego działania oraz do ewentualnego podnoszenia poprzeczki. Pamiętaj też: im wcześniej zaczniesz, tym wcześniej skończysz!


  • Robienie zbyt wielu rzeczy na raz – gdy poświęcisz pełną uwagę jednemu zadaniu, zrealizujesz je szybciej, niż gdy będziesz wykonywał równocześnie kilka zadań. Zanim przystąpisz do pracy koniecznie podziel jednak czynności na najpilniejsze, najważniejsze i mniej ważne. Jako pierwsze wykonuj zawsze zadania najistotniejsze.


  • Niedokańczanie spraw – zabieraj się za kolejne zadania, tylko wtedy gdy wszystkie poprzednie są już skończone. W przeciwnym wypadku niezrealizowane cele będą Ci ciążyć jak kula u nogi.


  • Nadmierne rozpraszanie – podczas pracy powinieneś w 100% skupić się na wykonywanym zadaniu. Staraj się minimalizować rzeczy, które będą rozpraszały Twoją uwagę np. pocztę e-mail przeglądaj do 2 razy dziennie. Oszczędzisz w ten sposób nawet kilka godzin w ciągu dnia. W przeciwnym razie, będziesz odrywany od pracy poprzez nowe e-maile.


  • Przesadny perfekcjonizm – dbałość o szczegóły to w wielu zawodach pożądana umiejętność. Nie można jednak z tym przesadzać. Przesadny perfekcjonista ciągle ma wątpliwości, czy robi coś tak jak trzeba. Najmniejszy błąd może wprawić go w niezadowolenie, często też skutkuje rozpoczynaniem całej pracy od nowa. Rada? Daj sobie prawo do błędów. Nikt nie jest idealny!


Źródło