Najbardziej etyczne firmy świata

 Najbardziej etyczne firmy świata
Jak co roku od dziesięciu lat, eksperci z grona międzynarodowych specjalistów w dziedzinie etyki biznesu i dobrych praktyk handlowych przyznają firmom tytuł „The Word's Most Ethical Company”. Komu w tym roku przypadł ten zaszczytny tytuł?

Najbardziej etycznie swoje interesy prowadzi National Australia Bank. Zaraz za nim jest kolejna australijska instytucja finansowa - Teachers Mutual Bank. Podium zamyka belgijska sieć hotelowa The Rezidor Hotel Group. Kolejno na liście znalazła się brazylijska sieć kosmetyczna Natura Cosmeticos, sieć centrów medycznych Covenant Health, Empresa de Desarrollo Urbano zarządzająca nieruchomościami miejskimi oraz Capgemini – francuska spółka konsultingowa. Pierwszą dziesiątkę zamyka L'OREAL, Schneider Electric i Henkel.

Wyłonić te najlepsze pod względem etyki pracowniczej firmy pomaga ekspertom system ocen Ethics Quotinet. Dzięki niemu można zweryfikować zdolności firm w zakresie stosowania etycznych praktyk podczas budowania pozycji na rynku. Ocenie podlegają takie obszary działań jak: ład korporacyjny, odpowiedzialność społeczna, budowanie kapitału ludzkiego, gospodarowanie innowacyjnymi rozwiązaniami.

Polska firma PKN Orlen została nagrodzona już trzeci rok z rzędu i wciąż pozostaje jedyną polską spośród 131 firm docenionych przez ekspertów z zakresu etyki. Prezes spółki zaznacza, że etyczne prowadzenie biznesu to jeden z fundamentów, na których PKN Orlen funkcjonuje, więc tytuł jest odbierany jako uznanie dla konsekwentnego prowadzenia biznesu.

Badanie budzi kontrowersje, ponieważ nie uwzględnia tego, co o danych firmach myśli opinia publiczna. I tak na liście najbardziej etycznych firm znalazł się Starbucks, który prowadzi konflikt z rządem Etiopii, znany z praktyk monopolistycznych Microsoft i H&M, o którym było głośno ze względu na niewolnicze warunki pracy w fabrykach. Trzeba jednak przyznać, że opinia publiczna jest podatna na informacje szukających sensacji dziennikarzy, działania PR konkurencji, plotki i niesprawdzone informacje. Natomiast badanie opiera się na profesjonalnej ocenie i audytach.

Źródło

pulshr.pl