Mity na temat pracy w międzynarodowym zespole

 Mity na temat pracy w międzynarodowym zespole
Międzynarodowy zespół w korporacji to coraz częstsze zjawisko w polskiej rzeczywistości. Globalizacja daje ogromne możliwości do tego, by w polskich oddziałach zatrudniać nie tylko Polaków i odwrotnie. Choć mówi się zazwyczaj o plusach takiego rozwiązania, na rynku można spotkać również wiele opinii negatywnych.

Nieprawdą jest, że model wielonarodowego zatrudnienia sprawdza się tylko i wyłącznie w globalnych przedsiębiorstwach. Choć obecnie przedsiębiorcy stawiają na lokalnych pracowników, tempo globalizacji sprzyja możliwościom zatrudnienia obcokrajowców w mniejszych, nawet rodzimych firmach. Co więcej, globalizacja prowadzi do rozszerzania działalności lokalnych firm na zagraniczne rynki, więc znajomość innych kultur zatrudnionych obcokrajowców może pomóc w dobrym prosperowaniu firmy. Ponadto, międzynarodowy zespół podnosi prestiż firmy, który często decyduje o jej sukcesie.

Lokalne środowisko pracy relatywnie łatwo przystosowuje się dla obcokrajowców, pod warunkiem, że są to wykwalifikowani ludzie mający świadomość odmiennych norm i zwyczajów innego kraju i innej firmy. Różnice kulturowe nie muszą być przeszkodą w budowaniu pozytywnych relacji w pracy. Należy pamiętać, że zagraniczny pracownik, zostawiający w ojczyźnie przyjaciół, często jest zdany na siebie i zespół w którym pracuje. Jego integracja jest wyzwaniem dla całego zespołu.

Powszechnie uważa się, że możliwość pracy w międzynarodowym zespole wiąże się z wysokimi kwalifikacjami i szeroka wiedzą specjalistyczną. Okazuje się jednak, że głównym kryterium wyboru pracownika jest jego znajomość języka obcego. Angielski jest już na tyle powszechny, że wzrasta cena znajomości niemieckiego, francuskiego, języków skandynawskich czy azjatyckich. Pracodawcy stawiają też na umiejętności „miękkie” - zdolności interpersonalne i zdolnośc do szybkiego uczenia się. Najważniejsze, by osoba pracująca w takim zespole była otwarta na wiedzę i doświadczenie – o resztę zadbają odpowiednie szkolenia.

Panuje również nieprawdziwe przekonanie, że praca w polskiej firmie dla profesjonalisty z zagranicy nie jest atrakcyjna. Okazuje się jednak, że stawki proponowane zwłaszcza w większych korporacjach, sprawiają, że do naszego kraju przyjeżdżają specjaliści w całego świata. Co więcej, polski rynek coraz bardziej przekonuje się do pracowników z Ukrainy, którzy dzięki wysokim kwalifikacjom technicznym łatwo pokonują stereotypy.

Źródło

hrstandard.pl