Microsoft kupuje dział urządzeń i usług Nokii

 Microsoft kupuje dział urządzeń i usług Nokii
Microsoft ogłosił, że kupuje urządzenia i usługi Nokii, za które zapłaci 7 miliardów dolarów. Za oddział telefonów komórkowych firma zapłaci 5 miliardów dolarów, pozostałe 2 miliardy to cena za licencję na patenty Nokii. Microsoft przejmie również technologię map Nokii, włącznie z firmą Navteq. Umowa ma zostać podpisana w pierwszym kwartale 2014 roku, musi też zostać zatwierdzona przez udziałowców oraz regulatorów.

„Nokia rozpoczyna nowy rozdział, promując mobilność dzięki pozycji lidera w łączności sieciowej, mapowaniu oraz lokalizacji, a także zaawansowanych technologiach”, napisali we wspólnym poście na blogu CEO Microsoftu Steve Ballmer oraz CEO Nokii Stephen Elop. „Dla Microsoftu również ten krok jest śmiałym posunięciem w przyszłość, wielkim skokiem do przodu w naszej podróży w tworzeniu rodziny urządzeń oraz usług, które cieszą ludzi i wzmacniają firmy wszelkich rozmiarów”.

Elop nie będzie już CEO, aby objąć stanowisko wiceprezesa urządzeń i usług w Microsoft. Elop, zanim przeszedł do Nokia, zajmował stanowisko prezesa w Microsoft. Teraz jest kandydatem na następcę Ballmer'a, kiedy ten odejdzie na emeryturę.

Wiadomość jest dobra dla telefonów Windows. Nokia będzie dostarczać doskonałe urządzenia z jeszcze większym wsparciem Microsoft, a Microsoft ma własnego doskonałego producenta urządzeń.

Zakup Motorola Mobility przez Google zaowocował Moto V, zaskakująco solidnym i innowacyjnym telefonem Android, dlatego wszystkie oczy skierowane są na Microsoft i Nokię, w oczekiwaniu na równie dobry i innowacyjny sprzęt.

W poście na blogu Ballmer i Elop piszą, że zakup oznacza, że Microsoft może „wykorzystać pełen potencjał ekosystemu Windows”.

Źródło

Microsoft buys Nokia’s devices