Menedżer do zadań specjalnych

W czasach kiedy słowo "kryzys" odmieniane jest przez wszystkie przypadki, warto pomyśleć o zatrudnieniu menedżera tymczasowego (ang. interim manager). To świetne rozwiązanie dla przedsiębiorstw potrzebujących zmian oraz szybkiej i sprawnej realizacji określonych projektów.

Interim managerowie to osoby, które przebywają w firmie kilka miesięcy i w tym czasie wykonują ustalone zadanie, np. wdrożenie nowej strategii biznesowej, podniesienie jakości na produkcji, reorganizacja działu sprzedaży lub przeprowadzenie fuzji firm. W Europie Zachodniej, najczęściej menedżerowie tymczasowi to mężczyźni (75 proc. – wg raportu Institute of Interim Management) mający od 50 do 59 lat (47 proc.). Mają oni nienormowany czas pracy i średnio pracują 155 dni w roku.

To się opłaca

Dlaczego warto zatrudnić menedżera tymczasowego? Powodów jest przynajmniej kilka:

  • Skuteczność - Interim managerowie to osoby z dużym, kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, zdobytym w różnych branżach, często w korporacjach, na wysokich, menadżerskich stanowiskach. Są ekspertami od zarządzania. Firmy wybierają takich menedżerów pod konkretny projekt. Szukają osób wyspecjalizowanych w danym zakresie - tych, którzy znają się na rzeczy. W zamian dostają prawie stuprocentową gwarancję dobrze wykonanej pracy.
  • Szybkość działania - Proces wynajęcia menedżera tymczasowego jest zdecydowanie krótszy, niż przeprowadzenie rekrutacji na stanowisko menadżerskie. Poza tym dzięki praktyce i doświadczeniu, taki menedżer jest w stanie bardzo szybko dostosować się do sytuacji. Specjalistyczne doświadczenie oraz wiedza pozwala w krótkim czasie efektywnie zrealizować projekt, bez konieczności przechodzenia dodatkowych szkoleń.
  • Względy finansowe - Interim manager zarabia co prawda sporo (płaca jest porównywalna do płacy tradycyjnego menedżera), ale generuje zdecydowanie mniejsze koszty dla pracodawcy, niż osoba zatrudniona na etat. Nie są z nim związane dodatkowe wydatki, takie jak: komputer, telefon czy samochód służbowy. Odpadają też koszty ubezpieczenia i administracyjno-kadrowe.
  • Obiektywizm - Interim manager jest niezależną jednostką w organizacji. Nie musi rywalizować z zatrudnionymi menedżerami i budować pozycji wewnątrz firmy. Spojrzenie z zewnątrz to spojrzenie obiektywne. Menedżer tymczasowy nie będzie bać się śmiałych rozwiązań i ryzykownych kroków, które w efekcie końcowym mogą przyśpieszyć rozwój firmy.


Źródła