Menedżer-coach. Lider idealny?

 Menedżer-coach. Lider idealny?
Menedżerowie szukają wielu inspiracji, które mogą pomóc im efektownie zarządzać zespołem. Jedną z nich jest coaching. Czy warto postawić na taki styl zarządzania? Wielu liderów jest przekonanych, że przynosi on wiele korzyści – nie tylko firmie, lecz także pracownikom.

Coaching służy kilku celom: pobudzeniu kreatywności, wprowadzeniu zmian, poprawie wykonywanej pracy. Zmaksymalizowaniu tego, co dobre i zminimalizowaniu rzeczy niechcianych. Obszar takich działań skutecznie zachęcił menedżerów, którzy narzędzia coachingowe chcą wykorzystywać w kierowaniu zespołem. Eksperci są zgodni, że menedżer-coach to dobre połączenie – zwiększa zaangażowanie i satysfakcję pracowników.

Szef jest odpowiedzialny za ludzi w swoim zespole. Pracując z nimi coachingowo, zwiększa ich chęć do pracy i wzmacnia poczucie realnego wpływu na działania firmy, a także sprawia, że pracownicy chętniej dzielą się pomysłami. Coachnig w perspektywie zarządzania zespołem to działanie długofalowe. Tylko dzięki czasowi i cierpliwości udaje się poprawić komunikację i zmniejszyć liczbę konfliktów. Owoce tej cierpliwości popłacają – duch zespołowości ma ogromny wpływ na tworzenie wspólnej wizji, zaangażowanie teamu i zmianę percepcji miejsca pracy.

Taki system zarządzania ma też swoje wady. Długofalowa praca nie zawsze może zdać egzamin – czasem wpływa na niekorzyść i wywołuje opór ze strony pracowników. Przykładem takiego kryzysu jest fuzja dwóch firm farmaceutycznych, które po połączeniu musiały przejść restrukturyzację. Dotyczyła ona także stylu zarządzania, co wywołało w firmie nieprzyjemną atmosferę. Ostatecznie udało się wprowadzić w firmie nowy styl zarządzania, choć było to niezwykle trudne zadanie. Trzeba było zbudować zaufanie od podstaw, co wiązało się z wieloma działaniami – opracowano dyżury i politykę otwartych dni w samym top managemencie.

Menedżer chcący zmienić swój system zarządzania, musi stale pamiętać o komunikacji, otwartości na dialog, informacjach zwrotnych i empatii w stosunku do poszczególnych osób. Szczególnie ważne, by pamiętał, że coaching nie jest idealnym rozwiązaniem wszystkich problemów. Trzeba wiedzieć, kiedy zapewnić coaching, a kiedy zlecić i podziękować za wykonane zadanie. Do umiejętnego kierowania teamem potrzeba odpowiednich i skutecznych narzędzi. Coaching zaś, opierający się na dialogu i partnerstwie, jest stylem.

Praca nad tym, by być wiarygodnym coachem dla swojego zespołu, zaczyna się od pracy nad samym sobą. Ta jest niezwykle czasochłonna – nie jest łatwo przejść z jednego do drugiego stylu zarządzania w krótkim czasie. Wiąże się ona bowiem ze zmianą sposobu myślenia i postrzegania siebie na danym stanowisku. Zmiana zachowania jest tylko następstwem zmiany myślenia. Pozostaje więc pytanie, czy menedżer-coach to szczęśliwe połączenie? Eksperci podkreślają, że nie ma przeszkód dla takiej syntezy, ale pod warunkiem, że będzie on umiejętnie zadawał pytania i wciąż rozwijał swoje kompetencje.

Źródło

pulshr.pl