Marketing szeptany, czy jest skuteczny w XXI wieku?

 Marketing szeptany, czy jest skuteczny w XXI wieku?
Marketing szeptany jest bezpośrednim wyszukiwaniem w sieci klienta, wykazującego bezpośrednie zainteresowanie usługą lub produktem firmy. Jest jedną z najistotniejszych form reklamy jaką spotykamy obecnie w Internecie. Marketing szeptany często porównuje się do plotki, gdyż podobnie jak ona ma on ogromną moc.

Działania takie jak marketing szeptany bardzo dobrze wspiera działania SEO czyli pozycjonowanie stron internetowych. „Szeptaniem” określa się odpowiedzi na pytania klienta, sugestie lub opinie. Efekty takiego „szeptania” są znacznie lepsze niż w przypadku tradycyjnej formy reklamy lub akcji mailingowych, które często traktowane są przez odbiorców jako SPAM. Klienci zadają pytania na forach internetowych lub przeszukują odpowiednie wątki przed podjęciem decyzji zakupowej. To właśnie wtedy, dzięki aktywnej dyskusji można wpłynąć na decyzję klienta. Marketing szeptany znacznie różni się od tradycyjnego marketingu, nie ma sposobu aby go zaplanować oraz skontrolować.

Marketing szeptany zwany inaczej Buzz marketingiem jest najskuteczniejszym środkiem reklamy w dzisiejszych czasach. Wzrost obrotów w firmach, które wykorzystały tą metodę są nieporównywalne z obrotami uzyskanymi dzięki tradycyjnym działaniom marketingu. Niektóre marki pojawiają się znikąd i szybko wychodzą na prowadzenie. Sekretem Buzz marketingu jest się tworzenie sieci w której kolejne osoby przekazują informacje, dzięki czeku tworzy się „szum” wokół marki bądź firmy. Ludzie niosą dalej informację ponieważ dyskutują o temacie, który ich interesuje. Dzisiejszy konsument jest bardzo czujny i potrafi szybko odkryć brak obiektywizmu, jednak jeżeli opinia pochodzi od znajomych bądź z ulubionego forum internetowego, nie ma podstaw aby sądzić, że jest to manipulacja.