Ludzie, z którymi warto współpracować

 Ludzie, z którymi warto współpracować
Zgrany i zaangażowany zespół to marzenie każdego pracodawcy. Stworzenie takiej silnej grupy to zaś wyzwanie dla pracowników, którzy muszą nauczyć się siebie tolerować, wzajemnie współpracować, wspierać i pomagać. Które z cech ludzkiego charakteru mają wpływ na dobre funkcjonowanie organizacji?

Kluczem nie są same charaktery, a ich uzupełniająca się wzajemnie różnorodność. Przy rekrutacji, oprócz kwestii wykształcenia i doświadczenia zawodowego, brane są pod uwagę kompetencje miękkie, czyli te wpływające na naszą osobowość. To kwestia szczególna – o ile wielu czynności można się nauczyć, o tyle indywidualnych cech charakteru nie można przysposobić. W zależności od wielkości organizacji, stanowiska, a nawet branży, pożądane cechy pracownika mogą się zmieniać. Istnieją jednak określone typy osób, z którymi zawsze warto współpracować i mieć w swojej drużynie.

Jednym z takich typów pracownika jest inicjator. Ma on ogromną chęć do pracy i robi zazwyczaj więcej, niż się od niego oczekuje. Inicjatorzy nie boją się zrobić pierwszego kroku, często więc tworzą nowe projekty i proponują rozwiązania. Innym, ale zbliżonym i pożądanym w firmie jest pracownik zorientowany na cele. Jest silnie zmotywowany, działa z korzyścią dla całego zespołu. Poświęca mnóstwo energii na wykonanie zadania i jest niezwykle ambitny.

Pożądanym typem jest również optymista – człowiek o darze rozprzestrzeniania pozytywnej energii, tak bardzo potrzebnej w codziennej pracy całego zespołu. Taka osoba jest doskonałym motywatorem i nie ulega negatywnym emocjom. W swoim zespole warto mieć również pasjonatów – oddany pracownik to wyjątkowy skarb, bo w wykonywanie obowiązków wkłada serce i emocje, a co zawsze jest widoczne w efekcie końcowym. Typ kreatywny jest cennym elementem nie tylko w branżach reklamowych. Człowieka kreatywnego cechuje niestandardowe myślenie, wizjonerstwo i podekscytowanie, a to może przyczynić się do sukcesu całej firmy.

W idealnej grupie powinien znajdować się również strateg. Typ, który działa według wyznaczonego planu, jest skrupulatny i konsekwentny, jest mistrzem organizacji i potrafi rozsądnie wyznaczać cele. Dzięki strategom pozostali pracownicy mogą szybciej zrozumieć skomplikowane procesy, a to oznacza szybsze osiąganie rezultatów. Podobnym do stratega typem jest lider, czyli człowiek o zdolnościach przywódczych. Do tego odpowiedzialny i charyzmatyczny, będący prawą ręką kierownictwa.

Absolutnie warto pracować również z osobami ugodowym. Tylko takie potrafią znaleźć skuteczne rozwiązanie problemu między pracownikami. Są opanowani, myślą racjonalnie i sami niechętnie wdają się w kłótnie, więc często są dobrymi mediatorami i łatwo znajdują kompromis. Podobnie do optymistów rozładowują atmosferę poczuciem humoru. Miła atmosfera jest podstawą dobrze pracującego zespołu, więc nie może zabraknąć z nim ogniwa będącego typem dobrego kumpla. On służy pomocą i radą, jest pogodny i zawsze w dobrym nastroju. Co ważne – umie słuchać innych, więc warto mieć takiego pracownika w swojej firmie.