Logistyka w obliczu e-commerce

 Logistyka w obliczu e-commerce
Firmy logistyczne znajdują się przed nie lada wyzwaniem, jakie stawia im dynamiczny rozwój rynku e-commerce. Dla rosnącej w szybkim tempie liczby sklepów internetowych liczy się dziś nie tylko sposób doręczenia przesyłki i szybkość transportu. Dużą wagę przywiązują one do jakości wykonywanej usługi, sposobu komunikowania się z klientem, dodatkowych możliwości, jakie firma logistyczna może zapewnić. Rzetelna i profesjonalna firma logistyczna może oznaczać być albo nie być jeśli chodzi o pozyskiwanie oraz utrzymywanie klientów przez sklepy internetowe.

Handel internetowy i branża logistyczna są ze sobą wzajemnie powiązane. Dynamiczny rozwój zakupów w sieci sprawia, że firmy logistyczne muszą stale dążyć do usprawniania swoich możliwości, aby być w stanie zaspokoić potrzeby swoich klientów. A dla nich dziś najważniejsza jest wygoda dokonywania zamówień i szybkość realizacji. Klienci w dzisiejszych czasach są bardzo niecierpliwi, oczekują na swój towar już w kilka godzin po dokonaniu zakupu. Dziś czas dostawy zaczyna mierzyć się już nie w dniach, ale w godzinach. Co więcej, klienci sklepów internetowych chcą mieć pełną wiedzę na temat aktualnego miejsca przebywania przesyłki. Dlatego też niezwykle ważne staje się śledzenie paczek, szczególnie na końcowym odcinku jej dostawy. Dzięki temu klient z dużą dokładnością może oszacować czas przybycia kuriera, a także ustalić z nim konkretne miejsce dostawy. W dobie dużej mobilności taka możliwość to duże ułatwienie dla konsumentów.

Rozwiązaniem powyższych problemów stają się tak zwane moduły integrujące, oferowane przez firmy logistyczne. Dzięki nim właściciel e-sklepu w swoim systemie może w pełni automatycznie przygotować list przewozowy, zamówić kuriera oraz śledzić przesyłki. Co więcej, w jednym miejscu gromadzi dane na temat wszystkich przesyłek realizowanych w przeszłości. W przypadku wątpliwości bądź zażaleń ze strony klienta zawsze może udowodnić, że przesyłka została nadana zgodnie z umową. Za sprawą takich rozwiązań kompleksowa obsługa klientów staje się o wiele łatwiejsza.

Innym rozwiązaniem, mającym na celu udoskonalenie komunikacji z klientem, są tak zwane triggered e-mails. Są to automatycznie generowane wiadomości, potwierdzające dokonany zakup, jednocześnie udzielające wskazówek odnośnie dalszych działań, np. dokonania płatności, wyboru miejsca dostawy itp. Generowanie takich maili przez inteligentne systemy pozwala na silną personalizację wiadomości, dzięki czemu klient czuje się właściwie obsłużony.

Procesy logistyczne związane z handlem internetowym wymagają dużego wsparcia ze strony technologii informatycznych. Udoskonalanie już istniejących rozwiązań oraz generowanie nowych pomysłów jest dziś koniecznością. Rynek usług e-commerce rośnie z roku na rok, branża logistyczna musi więc za nim nadążać, aby nie narazić na straty siebie i swoich klientów.

Źródło

portallogistyczny.com