Logistyka kolejowa rozwinie skrzydła dzięki pieniądzom unijnym

 Logistyka kolejowa rozwinie skrzydła dzięki pieniądzom unijnym
Podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Logistycznego OneCargo odbywającego się w Katowicach, jednym z głównych tematów jest rozwój polskiej sieci infrastruktury transportowej, realizowany za pomocą środków unijnych. Kolejna perspektywa finansowa na lata 2014 – 2020, ramach której do rozdysponowania będzie ponad 82 miliardy euro jest ogromną szansą dla polskiej sieci kolejowej i drogowej, na zmniejszenie zaległości w stosunku do Zachodu. Trzeba tylko mądrze i odpowiedzialnie rozdysponować prace modernizacyjne i budowlane.

Na potężny zastrzyk gotówki liczą przede wszystkim Polskie Linie Kolejowe, które do 2023 roku planują wydać 67 miliardów złotych. Poprzednia perspektywa unijna na lata 2007 – 20013 dotyczyła przede wszystkim przewozów pasażerskich, w nadchodzących latach PKP PLK mają zamiar postawić na modernizację linii towarowych. Powód takiej decyzji jest prosty. Aktualna prędkość przewozów towarowych w Polsce to zaledwie 23 km/h! Po dokonanych modernizacjach, prędkość ta ma wzrosnąć dwukrotnie. Takie działania są konieczne, jeżeli choć w niewielkim stopniu, polskie władze chcą odciążyć zatłoczone drogi, przerzucając część transportu towarowego na tory.

Zmianie uległo również nastawienie wśród zarządów spółek kolejowych. Dotychczas bardzo łatwo, przy okazji remontów, dochodziło do sporów i napiętych relacji pomiędzy inwestorem a wykonawcami. Teraz ma to ulec zmianie. Jak twierdzi Prezes PKP PLK: „Wyszliśmy z założenia, że wykonawca nie powinien się martwić o płynność firmy, tylko skupić się na realizacji”.

Prowadzenie remontów na torach to niełatwa sprawa, logistyczna, skomplikowana układanka. Dotychczas większość remontów prowadzona była w tak zwanym systemie „pod ruchem”. Oznacza to tylko częściowe zamykanie remontowanych odcinków i umożliwienie korzystania z linii. Jednak taki system nie do końca się sprawdza. Nadchodzące remonty zaplanowane będą na zamkniętych odcinkach, ruch ma odbywać się objazdami. Ma to skrócić czas potrzebny do przeprowadzenia remontów.

Jak twierdzą specjaliści, pieniądze z unijnej perspektywy finansowej na lata 2014 – 2020 to paliwo napędowe polskiej sieci infrastruktury transportowej. Obyśmy tylko właściwe wykorzystali przyznane środki, dzięki którym nasz dystans do Europy Zachodniej w dziedzinie transportu kolejowego ma szanse się zmniejszyć.