Lider potrzebny od zaraz!

 Lider potrzebny od zaraz!
Czuwanie nad przebiegiem pracy, mobilizowanie do działania, ułatwianie komunikacji pomiędzy poszczególnymi działami, to tylko kilka podstawowych zadań, jakie stoją przed każdym liderem. Posiadanie osoby o zdolnościach przywódcy, potrafiącej zachować zimną krew w trudnych sytuacjach, a także motywować ludzi do pracy i tworzyć odpowiednią atmosferę, to prawdziwy skarb każdego przedsiębiorstwa. Jak znaleźć taką osobę, czy każdy z nas nadaje się do pełnienia roli lidera?

„Zadaniem lidera jest prowadzić ludzi z miejsca, gdzie są, do tego, w którym jeszcze nie byli”, słowa Henry’ego Kissingera w pełni oddają rolę, jaką w każdej organizacji pełnić powinien lider. Osoba, której powierzone zostało takie zadanie musi oczywiście mieć odpowiednie predyspozycje, pozwalające jej właściwie wykonywać swoje obowiązki, a także wypracować sobie odpowiednią pozycję wśród współpracowników. Czy zatem można nauczyć się przywództwa?

Badania wskazują, że tak. Każdy z nas, w toku zdobywania doświadczenia zawodowego, nabywa nowych zdolności, kształtuje swój charakter, a to z dnia na dzień zbliża do zostania liderem w swojej grupie. Jednak badania badaniami, rzeczywistość wyraźnie pokazuje, że niektórzy są zdecydowanie bardziej predysponowani do osiągnięcia pozycji lidera, niż inni. Mówi się nawet o urodzonych przywódcach. Dlatego, poszukując takiej osoby do własnej firmy, warto odpowiednio się przygotować, by potencjalny lider niepostrzeżenie „nie przeszedł nam koło nosa”.

Rozpoczynając poszukiwania lidera warto, w pierwszej kolejności, przyjrzeć się już zatrudnionym pracownikom. Być może wśród nich kryje się osoba, która chętnie stanie na czele zespołu, w której drzemią zdolności przywódcze, potrzebujące wydobycia na światło dzienne. Jeżeli taka osoba się znajdzie, warto nieco w nią zainwestować, na przykład zgłaszając ją na warsztaty kształtujące osobowość.

Jeśli jednak firma zdecyduje się na zatrudnienie nowego pracownika, ważne jest umiejętne przeprowadzenie procesu rekrutacji. Konieczne może okazać się sprawdzenie kompetencji, między innymi poprzez testy psychologiczne i kwestionariusze osobowości. Dobrze przeprowadzone badanie może dać bardzo wiarygodne wyniki i ułatwić podjęcie decyzji o zatrudnieniu.

Należy jednak pamiętać, że liczą się nie tylko umiejętności twarde, wiedza i doświadczenie. Niemniej ważne są również umiejętności miękkie, zdolności komunikacyjne, otwartość i budowanie atmosfery zaufania. Tylko z takim liderem reszta pracowników ochoczo przystąpi do pracy. Jednym z największych błędów, bardzo często popełnianym, jest bowiem budowanie przywództwa opartego na strachu i ewidentnej dominacji.

Źródło

nf.pl