Lean management – antidotum na marnotrawstwo

 Lean management – antidotum na marnotrawstwo
Oszczędność czasu i pieniędzy, poprawa jakości oraz zwiększenie efektywności – to tylko niektóre z korzyści, jakie osiągnie firma, jeśli wykorzysta koncepcję lean management.

Lean management to sposób zarządzania, zwiększający efektywność procesów w przedsiębiorstwie. Jak są jego główne założenia?

1. Właściwe zdiagnozowanie problemów i wprowadzenie zmian. Najlepiej jest, gdy treningi z zakresu lean management prowadzone są w miejscu, w którym realizowany jest proces. Pozwala to najszybciej wychwycić wszelkie mankamenty w zarządzaniu i budowaniu przewagi konkurencyjnej. Nie bez znaczenia jest tutaj obiektywne spojrzenie osoby prowadzącej. — Wiele czynności w firmach wykonywanych jest według stosowanych od dawna i cały czas powielanych schematów. Menedżerowie nie zawsze potrafią samodzielnie się od nich odciąć; stanąć obok i obiektywnie ocenić pracę swoją i zespołu — wyjaśnia Radosław Drzewiecki, założyciel i prezes spółki Leanpassion. Oprócz jasnego zdefiniowania problemów, metoda lean management zakłada również wprowadzenie potrzebnych zmian. Niezwykle istotne jest tutaj zadbanie, by nie były to zmiany krótkotrwałe. Właściwe wdrażanie lean polega na standaryzacji działań i czynności według sprawdzonych recept.

2. Eliminowanie niepotrzebnych czynności. W myśl koncepcji lean management, jak najwięcej czynności, zwłaszcza tych powtarzalnych i żmudnych, powinny wykonywać maszyny. Potrzebny jest tutaj oczywiście sprzęt dostosowany w jak największym stopniu do konkretnych potrzeb, tak by nie było problemów z zarządzaniem nim. Takie ulepszenia mogą być wprowadzane nie tylko w procesach produkcyjnych, ale mogą być też z powodzeniem zastosowane w administracji i w wielu innych dziedzinach, gdzie praca wymaga od człowieka nieustannego powtarzania monotonnych, nudnych czynności. W sposobie zarządzania opartym na metodzie lean management nie chodzi o to, by stale być zajętym, ale o to, by skupić się na rzeczach najistotniejszych, wpisujących się w realizację strategii firmy.

3. Usprawnienie pracy. Menadżerowie powinni starać się „wyłapać” czynniki, które zaburzają i spowalniają pracę zespołu. Czekanie na brakujące informacje, chaotyczna organizacja pracy, działy funkcjonujące jak izolowane wyspy, dublowanie zadań – to tylko niektóre sposoby skutecznego marnowania czasu i energii pracowników w procesach administracyjnych.

Klient w roli głównej

Metoda lean management w centrum uwagi stawia klienta. – Kiedy pracownik wykonuje zadanie, którego oczekuje klient, to wytwarza wartość. Kiedy na przykład czeka na potrzebne informacje, to jest marnotrawstwo. – wyjaśnia Aneta Lech, ekspertka Staufen Polska, firmy zajmującej się wdrażaniem lean management, czyli „szczupłego zarządzania”.

Poprawa jakości i wydajności firmy

Można przewidywać, że już niedługo metoda lean management stanie się standardem. By właściwie wprowadzić w życie założenia tego sposobu zarządzania, potrzebne jest obiektywne spojrzenie osoby z zewnątrz. Taki specjalista bez problemu wychwyci czynniki, które zmniejszają efektywność poszczególnych pracowników oraz całej firmy, a stąd już tylko krok do uzyskania przewagi konkurencyjnej.

Źródło

firma.pb.pl

mojafirma.infor.pl