Kto kocha swoją pracę?

Z badania „I Love my Job”, przeprowadzonego przez międzynarodową firmę rekrutacyjną Grafton Recruitment wynika, że 76 procent polskich pracowników jest zadowolonych ze swojej pracy. W dniach 15-31 stycznia 2014 w internetowej ankiecie udział wzięło 1300 osób.

Najbardziej zadowolone są kobiety. Aż 83 procent z nich lubi swoją pracę i najbardziej ceni w niej dobrą atmosferę. Mężczyźni w 71 procentach mają do niej pozytywny stosunek, jednak dla nich najważniejsze są wysokie zarobki.

Najszczęśliwsze zawody

W podziale na branże swoją pracę najbardziej cenią pracownicy sektoraIT & Telekomunikacji. Jest to aż 82 procent zadowolonych pracowników. Do specjalistów tego sektora rekruterzy sami dzwonią z ofertami pracy. Mogą oni liczyć na wysokie wynagrodzenie, a także pewną przyszłość.

Na drugim miejscu w rankingu znaleźli się pracownicy sektora farmacji - dla 80 procent z nich praca jest powodem zadowolenia. Liczba ogłoszeń o pracę w tym sektorze wzrosła o 30 procent w porównaniu do roku 2012. Kolejne miejsce zajęła branża sportowa i turystyczna - 79 procent ankietowanych potwierdza, że lubi swoją pracę.

Najmniej usatysfakcjonowani z pracy są prawnicy (aż połowa z nich jest niezadowolona z pracy) i marketingowcy, którzy w ponad połowie nie lubią swojej profesji.

Jakie stanowiska w pracy dają największą satysfakcję?

Najbardziej zadowoleni(78 procent) są ludzie na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich. Co ciekawe, najwięcej z nich było w grupie firm, które zatrudniają 50-250 osób, a osiągnięcie w niej wysokiego stanowiska oznacza pokonanie kilku szczebli kariery, lecz wciąż pozostawia bliski kontakt z innymi pracownikami.

Z pracy usatysfakcjonowani są także pracownicy mikroprzedsiębiorstw. Aż 85 procent pracowników firm, zatrudniających poniżej 10 osób ceni swoją pracę ze względu na dobrą atmosferę panującą w zespole i bliskie relacje.

Najmniej zadowoleni ze swojej pracy są praktykanci, 42 procent z nich narzeka na niskie wynagrodzenie, brak umowy i zostawanie po godzinach.

Co nas wkurza?

Najczęstszym czynnikiem wpływającym na niezadowolenie z pracy jest wykonywanie monotonnych zadań i praca, która nie gwarantuje rozwoju.

Przepis na sukces

Czynniki pozaekonomiczne zaczynają odgrywać coraz ważniejszą rolę w stosunku pracowników do miejsca pracy. Atmosfera panująca w pracy to coraz ważniejszy element marketingu wewnętrznego w firmy. Znaczenie nadrzędne mają także relacje zarówno pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, jak i te między pracownikami. Właściwy obieg informacji, określone procedury oraz jasny podział zadań warunkują natomiast sprawność i harmonijność działań. Zatrudnieni muszą także czuć, że gdy na to zasługują są doceniani. Tym, co tworzy dobry klimat jest także poczucie wspólnoty pracowników. Odpowiednio zmotywowany pracownik będzie dużo efektywniej wykonywał swoją pracę, a także po prostu ją pokocha.

Źródło

Badanie Grafton: „I love my Job”, grafton.pl

„Pracownicy to cenią, czyli o dobrej atmosferze w pracy”, portaldlasekretarek.pl