Kredyt odpowiednio dobrany

 Kredyt odpowiednio dobrany
Szukając sposobów dofinansowania działalności przedsiębiorstwa warto przeanalizować wszystkie dostępne opcje. Niejednokrotnie okazuje się bowiem, że w ferworze poszukiwań umykają najdogodniejsze formy pozyskania dodatkowych funduszy, które, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, mogą okazać się kluczowe dla przetrwania na trudnym rynku.

Jak pokazują badania, w pierwszym roku działalności, z polskiego rynku znika aż połowa firm. Przetrwanie tego okresu nie gwarantuje jednak jeszcze sukcesu, kolejne trzy lata okazują się „być albo nie być” dla przedsiębiorstwa. Dlatego też tak ważne jest efektywne poszukiwanie źródeł dofinansowania, mówiąc konkretnie kredytu, który przyniesie firmie jak najwięcej korzyści przy jak najmniejszych kosztach.

Posiadanie zdolności kredytowej to dla wielu mikro i małych przedsiębiorstw, czy też start-upów, sposobność do pozyskania kredytu na rozwój swojej działalności. Jednak nie wolno w takim przypadku popadać w euforię i angażować się w „pierwszą lepszą” ofertę dofinansowania. Na początek należy gruntownie przemyśleć, jaka konkretnie kwota będzie firmie potrzebna, na co najlepiej ją spożytkować, a przede wszystkim zbadać, jak wygląda zdolność przedsiębiorstwa do spłacania rat. Znając już swoje możliwości i potrzeby można przystąpić do poszukiwania najbardziej odpowiadającej oferty.

Zdaniem specjalistów z zakresu finansowania małych i średnich przedsiębiorstw, odpowiednio dobrany kredyt pozwala na oszczędności rzędu ponad 3,5 tysiąca złotych. Być może na pierwszy rzut oka taka kwota nie robi wrażenia, ale dla wielu firm, które znajdują się na początku swojej działalności, liczy się każdy grosz, szczególnie wtedy, gdy na co dzień muszą mierzyć się z kłopotami finansowymi.

Dobrym pomysłem dla firm z sektora MSP jest korzystanie z pomocy finansowej, jakiej udziela Komisja Europejska. Mowa tu między innymi o środkach z inicjatywy Jeremie, mechanizmu pozadotacyjnego wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ze środków publicznych, ustanowionego przez Komisję Europejską. Takie rozwiązanie przysługuje przedsiębiorcom, którzy z uwagi na brak historii kredytowej, czy też odpowiedniego zabezpieczenia, nie mogą liczyć na kredyt w banku komercyjnym.

Pomysłów na pomoc finansową dla małych i średnich przedsiębiorstw jest znacznie więcej. Warto wspomnieć o pomocy de minimis, szczególnej kategorii wsparcia udzielanej podmiotom gospodarczym ze środków pomocowych. Ratunkiem może okazać się także faktoring, będący pomocą w okresowych problemach z utrzymaniem płynności finansowej.

Jak widać, sposobów na pozyskanie dofinansowania swojej działalności nie brakuje. Kluczowym aspektem jest jednak wybranie takiej opcji, która nie skomplikuje jeszcze bardziej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, pozwoli nie tylko przetrwać, ale także bez przeszkód się rozwijać.

Źródło

nf.pl/przedsiebiorca