Kratka w samochodzie wraca, ale na krótko

 Kratka w samochodzie wraca, ale na krótko
Na początku przyszłego roku znów będzie można skorzystać z ulgi przy zakupie samochodu z kratka. Trzeba się jednak spieszyć, bo to chwilowa zmiana przepisów.

Kilka lat temu weszły w życie przepisy, dzięki którym można było zaoszczędzić kupując samochód oraz płacąc za paliwo czy części do naprawy. Wszystko dzięki kratce oddzielającej przestrzeń pasażerską od ładunkowej. Montując ten element w samochodzie można było „przerobić” najmniejszy nawet samochód na auto ciężarowe. Właściciel takiego samochodu mógł odliczyć pełen VAT za zakup samochodu, ale także za kupowane do niego paliwo czy części.

Polskie prawo musiało jednak zostać dostosowane do przepisów Unii Europejskiej. Aby przepisy nie zmieniły się z dnia na dzień proces był łagodzony przez decyzje derogacyjne. Pozwalają ona na częściowe odstępstwo od unijnych wymogów. Decyzje takie są wydawane na określony czas. Z końcem 2013 roku mija termin obowiązywania obecnej decyzji. Nowe przepisy nie zostały jeszcze zaakceptowane przez Unię. W praktyce oznacza to, że od początku nowego roku do dnia wprowadzenia nowej decyzji derogacyjnej zaczną znów obowiązywać stare przepisy. Zgodnie z art. 86a i art. 88a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przedsiębiorcy będą mogli odliczyć pełen podatek VAT za samochód „z kratką”.

Czego mogą się spodziewać właściciele takich aut po wprowadzeniu nowej decyzji derogacyjnej? Według pierwotnego wniosku, skierowanego przez Ministerstwo Finansów do Komisji Europejskiej, właściciel samochodu „z kratką” będą mogli odliczyć 50% VAT-u, a nie tak jak obecnie 60%. Resort finansów przewiduje jednak inną ulgę. Zgodnie z projektem właściciele będą mogli odliczyć połowę wartości VAT-u za paliwo, czego nie mogą robić obecnie.

Źródło

Wielki powrót kratki

Znowu odliczysz cały VAT od auta z kratką