Krótkie ćwiczenie na świadomość umysłową

Wielu menedżerów i kierowników ma ogromną ilość pracy i małą ilość czasu. Negocjacje, plany, spotkania, to wszystko wymaga skupienia i rozsądnego myślenia, które często może być zakłócane przez stres, z jakim boryka się większość ludzi.

Co to jest świadomość umysłu?

To stan bycia intensywnie świadomym tego, co czujesz w każdym momencie – bez interpretacji lub osądu. Świadomość to skupienie swojej uwagi na tym, co dzieje się teraz, co jest rzeczywiste dla ciebie tu i teraz – bez myślenia o tym, że jest to dobre lub złe, ważne lub nie.

Spędzanie zbyt dużej ilości czasu na planowaniu, rozwiązywaniu problemów, fantazjach, negatywnym myśleniu lub bezsensownych pomysłach może być wyczerpujące. Może również powodować stres i lęk. Ćwiczenie świadomości umysłu może pomóc skierować uwagę na świat dookoła ciebie i odwrócić ją od negatywnych myśli. Czysty, skupiony, skoncentrowany i świadomy umysł pomoże czuć się dobrze we własnym ciele i usprawni nasze działania w pracy.

Oto cztery sprawy, dlaktórych warto być bardziej świadomym:

  1. odzyskanie kontroli nad swoim werbalnym i niewerbalnym zachowaniem oraz zredukowanie stresu i lęków.
  2. dowiedzenie się więcej na temat siebie – swojej reakcji w danym momencie, oraz redukcji negatywnych i rozproszającychmyśli.
  3. przygotowanie się doważnej rozmowy.
  4. zredukowanie lęku i uspokojenie samego siebie, a także poprawienie nastroju.


Szybkie ćwiczenie świadomości:'

USIĄDŹ, prosto na krześle, zrelaksowany, patrz prosto przed siebie.

ZAMKNIJ oczy.

ODDYCHAJ, usiądź w cichym miejscu z prostymi plecami, ale zrelaksowany. Poczuj jak oddychasz, wdech, wydech. Pozwól aby twoja świadomość wszystkiego innego odpłynęła. Skup się na swoich nozdrzach, pomyśl jak powietrze przez nie przepływa. Zwróć uwagę na to, jak twój brzuch rozszerza się i zmniejsza z każdym oddechem. Kiedy twój umysł zacznie skupiać się na czymś innym, zwróć swoją uwagę na oddech. Nie karć się. Pamiętaj, że nie próbujesz niczym się stać – na przykład dobrym mediatorem. Stajesz się po prostu świadomy tego, co się wokół ciebie dzieje, oddech po oddechu.

ZOBACZ, nie poruszając się otwórz oczy, zauważ 5 rzeczy w granicy swojego wzroku, 5 rzeczy, leżących przed tobą.

POSŁUCHAJ, co słyszysz z daleka? Co słyszysz blisko siebie?

POWĄCHAJ, czy czujesz różne zapachy?

POCZUJ swoje ciało w krześle. Czy jesteś spięty, obolały? Zrelaksuj każdą część ciała.

DOŚWIADCZAJ „siebie” w danym momencie, „teraz”.

Pozostań w takim stanie tak długo, jak tego potrzebujesz.

Do ćwiczenia oddechu potrzebne jest ciche, spokojne miejsce. Celem jest stworzenie większej świadomości umysłu, codziennie przez sześć miesięcy. Wraz z upływem czasu możesz zauważyć, że pełną świadomość osiągasz bez wysiłku.

Źródło

www.project-management.learningtree.com