Konstruktywna krytyka niezbędna każdemu przedsiębiorcy

 Konstruktywna krytyka niezbędna każdemu przedsiębiorcy
Nagle do głowy wpada Ci genialny pomysł, jesteś przekonany o jego słuszności i płynących z niego korzyściach dla Ciebie i Twojej firmy? To wspaniale, oznacza to, że jesteś energicznym, pomysłowym i dążącym do sukcesu przedsiębiorcą! Niedobrze jednak, jeżeli jesteś przedsiębiorcą „w gorącej wodzie kąpanym”, nie analizujesz swoich pomysłów i nikomu nie pozwalasz na wyrażenie o nich jakiejkolwiek opinii. Krytyka, choćby najbardziej dotkliwa, może okazać się kluczem do niepopełnienia błędów, wynikających z niewłaściwie przemyślanych działań.

Krytyka nie zawsze okazuje się być „czczym gadaniem”. Bardzo często, poddając swoje pomysły konstruktywnej krytyce, masz szansę przekonać się o wadliwości, bądź niedociągnięciach Twojego pomysłu. Chcąc być odpowiedzialnym przedsiębiorcą, nie można polegać jedynie na swoich umiejętnościach i kreatywności. Takie podejście niejednego wprowadziło już w tarapaty. Dlatego też należy pamiętać, że konstruktywna krytyka może pokazać Ci słabe strony Twoich projektów, jak również pozwoli Ci lepiej je zrozumieć.

Jako pomysłodawca projektu, uczestniczący w nim od momentu narodzenia się go w Twojej głowie, często nie zauważasz podstawowych błędów, jakie mogą pojawić się w trakcie jego realizacji. Dlatego też, poddając pomysł krytyce innych osób, najlepiej zaznajomionych z branżą, w której się obracasz, masz szansę w porę wyłapać elementy mogące stanąć na drodze do sukcesu. Konstruktywna krytyka pomoże Ci zabezpieczyć się przed niepotrzebnym ryzykiem.

To jednak nie wszystkie zalety, jakie może przynieść poddanie swojego pomysłu krytyce. Kolejna korzyść to możliwość lepszego zrozumienia swojego pomysłu. Słysząc krytyczne uwagi odnośnie swojego projektu, zaczynasz się nad nim głębiej zastanawiać, padające pod adresem Twojego pomysłu pytania zmuszają do poszukiwania odpowiedzi, o których sam pewnie byś nie pomyślał. To z kolei prowadzi do kolejnego, pozytywnego zjawiska, czyli do ewentualnego ulepszenia projektu, rozszerzenia go lub dostosowania do Twoich możliwości. Konstruktywna krytyka pomoże Ci więc zidentyfikować i wyeliminować ryzyko na wczesnym etapie realizacji, jak również da szansę na maksymalne udoskonalenie projektu.

O tym, czy krytyka będzie konstruktywna, decyduje kilka czynników. Przede wszystkim musi być przekazana w sposób, który nie zniechęci Cię do działania, a wręcz przeciwnie, da siłę do zmierzenia się z problemami. Ponadto, istotne jest, aby sięgać po uwagi osób, które są ekspertami w Twojej branży. Tylko fachowe porady i komentarze mogą okazać się przydatne. A co najważniejsze, pamiętaj, że jest to Twój projekt, nie pozwól więc innym na zbyt silną ingerencję, by na końcu nie okazało się, że ktoś tak naprawdę skradł Twój pomysł i firmuje go swoim nazwiskiem.

ŹRÓŁO

findict.pl